Foto: Skvelá Vlhová skončila v úvodnom slalome sezóny na druhom mieste

v kategórii: Zimné športy 0

Zvíťazila Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá zdolala Vlhovú o 58 stotín sekundy a odplatila jej prehru spred roka z tohto fínskeho strediska. aktualizované 17. novembra, 16:16 LEVI 17. novembra (WebNoviny.sk).

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová skončila na druhom mieste v úvodnom slalome novej sezóny vo fínskom Levi v rámci Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní 2018/2019.

Shiffrinovej 33. víťazstvo kariéry

Zvíťazila Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá zdolala Vlhovú o 58 stotín sekundy a odplatila jej prehru spred roka z tohto fínskeho strediska za polárnym kruhom. Tretia skončila Rakúšanka Bernadette Schildová s mankom 79 stotín.

Shiffrinová dosiahla 33. víťazstvo kariéry v slalome a celkovo 44. v bojoch o krištáľové glóbusy. Fenomenálna Američanka je na čele Svetového pohára po prvých dvoch pretekoch sezóny 2018/2019, na konte má 160 bodov. Vlhovej patrí spolu s Taliankou Federicou Brignoneovou delená štvrtá priečka.

"Víťazstvo je vždy perfektné, som šťastná za seba aj svoj tím. Rovnako dôležité je vstúpiť do sezóny víťazne. Petra jazdila rovnako veľmi, veľmi dobre. S ohľadom do ďalších pretekov mám pred sebou ešte veľmi veľa práce, ale v sobotu večer budem určite oslavovať," cituje Mikaelu Shiffrinovú v prvej reakcii portál laola1.at.

Vlhová si pripísala 80 bodov

Dvadsaťtriročná zverenkyňa talianskeho trénera Livia Magoniho Vlhová dovŕšila v Levi pódiový hetrik, keďže v predchádzajúcich dvoch rokoch tam skončila tretia a prvá. Zároveň si pripísala prvých 80 bodov do hodnotenia Svetového pohára v tejto sezóne, keďže úvodný obrovský slalom v Söldene nedokončila.

Vlhová má po Levi na konte už 13 pódiových umiestnení v bojoch o krištáľové glóbusy. Momentálne má ambiciózna Liptáčka na konte 4 prvé, 4 druhé a 5 tretích miest.

Som šťastná, že som potvrdila pódium

"V prvom kole to nebolo zlé, ale v strmine boli drobné chybičky. Vrch aj spodnú časť som mala dobrú, snažila som sa tlačiť. Keď nastanú situácie s posunutým štartom, snažím sa vždy niečo robiť a len tak nečakať. Vyšliapala som si kopec nad štartom a tam bola chvíľu v takej búdke. Dala som si jednu jazdu a išla som na štart. Do druhého kola dám všetko," povedala Petra Vlhová po 1. kole pre RTVS.

Po pretekoch pridala tieto postrehy: "Veľmi sa teším, som šťastná, že som potvrdila pódium a skončila druhá. Prvé kolo nebolo ideálne, preteky som si prehrala v strmej časti prvého kola. Môžem však povedať, že Levi mi prináša šťastie. Počasie bolo tentoraz teplejšie, ale kopec mi tu vyhovuje. Aj tieto preteky ukázali, že Shiffrinovú sa dá zdolať, ale treba ísť naplno bez chybičky. Potom to pôjde."

V Levi sa jazdilo v slnečnom počasí pri plusovej teplote na ľadovej trati, ale nie na čerstvom prírodnom snehu. Organizátori použili na preteky zásoby z uplynulej sezóny a doplnili ich striekaným snehom. V prvom kole bolo na štarte 73 pretekárok, medzi nimi aj slovenská rodáčka Martina Dubovská reprezentujúca Česko. Do druhého kola sa však nedostala, skončila štyridsiata piata.

V Levi za polárnym kruhom vo Fínsku sa tradične roztáča kolotoč Svetového pohára v slalome. V sobotu jazdia ženy a v nedeľu muži. V ženskej časti pretekov malo Slovensko zastúpenie iba v osobe Petry Vlhovej, medzi mužmi by mali v nedeľňajšom slalome reprezentovať Adam Žampa a Matej Falat.

Svetový pohár  v zjazdovom lyžovaní - Levi

  • sobota
Slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:32,61 min (45,06 + 47,55 s), 2. Petra Vlhová (SR) +0,58 s, 3. Bernadette Schildová (Rak.) +0,79, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,81, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,85, 6. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +0,89.

Poradie vo Svetovom pohári celkovo (po 2 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 160 bodov, 2. Tessa Worleyová (Fr.) 100, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 81, 4. Petra Vlhová (SR) a Federica Brignoneová (Tal.) po 80, 6. Bernadette Schildová (Rak.) 60.

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 1 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 100 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 80, 3. Bernadette Schildová (Rak.) 60, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) 50, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) 45, 6. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) 40.

I. Kolo

Petra Vlhová si utvorila dobrú východiskovú pozíciu na atakovanie popredných priečok už tretím miestom v 1. kole. Pretekárky sa dostavili na jeho štart o 45 minút neskôr oproti pôvodnému termínu, dôvodom bol silný vietor na zjazdovke Levi Black. Z rovnakého dôvodu znížili štart o 24 m a celkovo 13 bránok. Vlhová s vyžrebovaným číslom šesť na hrudi výborne absolvovala úvodnú časť trate, prvý medzičas mala rýchlejší ako Shiffrinová. Neskôr dobre zvládla aj nájazd do strminy, ale v strmšej časti a pred cieľom nabrala vyše polsekundové manko na svoju americkú rivalku.

II. Kolo

V druhom kole Slovenka opäť skvelým spôsobom zajazdila rovinatú hornú časť, ale v strmine akoby na chvíľu stratila potrebný rytmus a jej jazda pôsobila "zadržanejšie". Aj tak v druhom kole dosiahla štvrtý najlepší a o stotinku lepší čas ako Shiffrinová, tej to však jasne stačilo na celkové víťazstvo. Suverénne najrýchlejšia v druhom kole bola Rakúšanka B. Schildová, ktorá vystrelila z dvanásteho až na celkové tretie miesto.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.