Shiffrinová je definitívne najlepšou lyžiarkou histórie, ovládla „obrák" v Aare a Vlhová skončila pod pódiom

v kategórii: Zimné športy 0

Američanka Mikaela Shiffrinová sa vyrovnala absolútneho rekordu Ingemara Stenmarka v počte víťazstiev v SP.

12.3.2023 (SITA.sk) -  • aktualizované 10. marca 2023, 14:31
Američanka Mikaela Shiffrinová je definitívne najlepšou lyžiarkou histórie. V piatok popoludní vo švédskom Aare dosiahla svoj 86. triumf v pretekoch Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní a v tejto štatistike sa vyrovnala legendárnemu Švédovi Ingemarovi Stenmarkovi.

Dvadsaťsedemročná rodáčka z Vailu v americkom Colorade v piatok suverénne ovládla obrovský slalom žien. Už po prvom kole mala pred druhou Kanaďankou Valérie Grenierovou náskok 58 stotín sekundy, v konečnom poradí triumfovala o 64 stotín sekundy pred Taliankou Federicou Brignoneovou.

"Je to úžasné. Snažila som sa v pretekoch to pustiť a bojovať. V prvom kole robilo problémy slnko, v druhom už bolo temnejšie," zneli prvé slová Američanky po piatkovom triumfe do mikrofónu organizátorov.

Vlhovej ušlo umiestnenie

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová bola po prvom kole až desiata, keď na Shiffrinovú strácala 1,60 sekundy. Druhá jazda jej vyšla lepšie ako prvá a posunula sa v poradí o šesť priečok nahor na konečnú 4. pozíciu s mankom 1,42 s na víťazku.

"Nevnímala som, že by som urobila nejakú chybu. V časti trate s rovinou a vlnami bolo treba ísť trochu inak. Dala som do toho všetko. Boli tam chyby a trochu som bojovala so svetlom, lebo som ho nemala dostatok. Išla som do toho naplno, ale, bohužiaľ, Mikaela zase išla svoje preteky," hovorila Vlhová v prenose JOJ Šport po prvom kole.

V tejto sezóne Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní zaznamenala 27-ročná Liptáčka zatiaľ deväť pódiových umiestnení, z toho jedno víťazstvo - v januárovom slalome v rakúskom Flachau. Zaujímavosťou je, že v tejto sezóne SP skončila Vlhová na 4. pozícii už ôsmykrát.

Po druhom kole zostali pred Vlhovou okrem Shiffrinovej aj Brignoneová a Švédka Sara Hectorová. Kuriozitou je, že po prvom aj druhom kole boli v Top 10 pretekárky z desiatich rôznych krajín, ani jedna nemala viac zástupkýň.

Shiffrinová má piaty veľký glóbus v kapse

Mikaela Shiffrinová už má istý piaty veľký krištáľový glóbus v kariére (2017, 2018, 2019, 2022, 2023). Viac celkových prvenstiev v SP ako ona má zo žien na konte iba Rakúšanka Annemarie Moserová-Pröllová (6), rekord oboch pohlaví patrí jej krajanovi Marcelovi Hirscherovi (8). Američanka má šancu osamostatniť sa na čele hodnotenia počtu triumfov v pretekoch SP už v sobotu v slalome v Aare.

Shiffrinová v piatok spečatila aj zisk malého krištáľového glóbusu za triumf v hodnotení obrovského slalomu, pred poslednými pretekmi sezóny vedie pred Petrou Vlhovou o 214 bodov. Slovenka je druhá aj v celkovom poradí SP, za Shiffrinovou tam zaostáva o 903 bodov.

Jančová sa snažila ísť naplno

Na štarte prvého kola piatkového obrovského slalomu v Aare bola aj ďalšia Slovenka. Rebeka Jančová absolvovala trať ako predposledná a s mankom rovných štyroch sekúnd obsadila 44. priečku, keď sa dostala napríklad aj pred Rakúšanku Katharinu Liensbergerovú.

"Snažila som sa ísť naplno. Robila som aj chyby, trať bola ľadová a boli tam seky. Celkovo to nebola až tak zlá jazda. Bolo tam veľa nerovností a nebolo ich vidno, v tomto to bolo náročné. Našťastie som sa po MS dala dokopy, s fyzioterapeutom sme to zvládli a ja som fit. Teraz ma čaká presun na finále Európskeho pohára. So sezónou som spokojná, pretože som počas nej bola aj chorá. Dosiahla som však niekoľko dobrých výsledkov a pripísala si aj prvé štarty v SP," zhodnotila Jančová pre JOJ Šport.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.