Rusi nebudú bojkotovať olympiádu v Pjongčangu ani pod neutrálnou vlajkou, rozhodol Putin

v kategórii: Zimné športy 0

„Neprichádza do úvahy, aby sme našich športovcov nepustili do Pjongčangu," vyhlásil Vladimir Putin ústami svojho hovorcu Dmitrija Peskova na tlačovom brífingu v Moskve MOSKVA 4. decembra (WebNoviny.sk).

Športovci Ruska nebudú bojkotovať nadchádzajúce zimné olympijské hry v Pjongčangu (9.- 25. 2. 2018) v prípade, že im Medzinárodný olympijský výbor (MOV) zamietne štart pod ich národnou vlajkou. Toto rozhodnutie učinili v pondelok ruský prezident Vladimir Putin a informovala o tom tlačová služba Kremľa.

Všeobecne sa očakáva, že jedným z pravdepodobných záverov utorkového zasadnutia exekutívy MOV bude podmienený štart Rusov na ZOH 2018 s príkazom vystupovať pod neutrálnou vlajkou.

Tento model použila už v tomto roku Medzinárodná asociácia atletických federácií v súvislosti s účasťou niektorých ruských atlétov na majstrovstvách sveta v Londýne. Súčasná situácia je vyústením nedávnej dopingovej minulosti väčšieho množstva ruských športovcov s inštitucionálnym pozadím a tiež s podvodmi s antidopingovými vzorkami Rusov počas ZOH 2014 v Soči.

"Neprichádza do úvahy, aby sme našich športovcov nepustili do Pjongčangu," vyhlásil Vladimir Putin ústami svojho hovorcu Dmitrija Peskova na tlačovom brífingu v Moskve, informovala o tom tlačová agentúra TASS a vzápätí viaceré internetové zdroje.

Krajina nebude brániť športovcom v štarte


Podľa Peskova Rusko zotrváva na nesúhlasnej pozícii k viacerým negatívnym odhaleniam a následným sankciám Svetovej antidopingovej agentúry, ktoré sa týkajú ich športovcov. Na druhej strane Rusko sa cíti byť súčasťou olympijskej rodiny a nebude brániť svojim športovcom v štarte pod piatimi olympijskými kruhmi.

"Sme v opozícii k rozhodnutiam, ktoré porušujú práva našich športovcov, ale ctíme si olympijskú myšlienku. Taký je názor prezidenta Putina," skonštatoval hovorca Kremľa.

V dopingovej slučke v súvislosti s nekalými praktikami počas a po ZOH 2014 dosiaľ uviazlo 25 ruských športovcov. Väčšina z nich bola doživotne suspendovaná z účasti na ZOH a napríklad šiesti bežci na lyžiach už majú zákaz štartu aj vo Svetovom pohári.

Obvinenia voči dopingu v Rusku


Tieto sankcie sú rozhodnutím disciplinárnej komisie MOV pod vedením Švajčiara Denisa Oswalda. Separátna komisia pod vedením bývalého prezidenta Švajčiarska Samuela Schmida zasa vyšetrovala obvinenia voči štátom riadenému dopingu v Rusku.

Závery z oboch vyšetrovaní sa objavia na stole členov exekutívy MOV, ktorá v utorok 5. decembra rozhodne o tom, aký bude osud ruských športovcov v súvislosti so ZOH 2018.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.