Aktualizované: Slovenskí volejbalisti si v kvalifikácii poradili s Čiernou Horou a sú bližšie k účasti na ME 2019

v kategórii: Volejbal 0

Stopercentnú istotu účasti na ME môžu dať slovenskému tímu aj iné víkendové výsledky v ďalších skupinách. aktualizované: 5. januára 18:37 NITRA 5. januára (WebNoviny.sk).

Slovenskí volejbaloví reprezentanti v sobotu zvládli kľúčový súboj kvalifikácie a o ich účasti na septembrových majstrovstvách Európy už niet pochybností.

Zverenci Andreja Kravárika pred vypredanou Mestskou športovou halou v Nitre na Klokočine (2800 divákov) zvíťazili 3:0 (21, 22, 20) nad Čiernohorcami, revanšovali sa súperom za jedinú utŕženú kvalifikačnú prehru (v auguste v Bare 0:3) a vyšvihli sa na líderskú pozíciu štvorčlennej C-skupiny, na konte majú štyri výhry a 12 bodov. Tridsaťšesťročnný blokár a kapitán SR Emanuel Kohút, ktorý v sobotu odohral svoj 240. zápas v najcennejšom drese, oznámil ukončenie reprezentačnej kariéry po uzavretí kvalifikácie.

Slováci v stredu (9. 1. o 21.00 h SEČ) uzavrú kvalifikačné boje súbojom v Kópavogure na palubovke Islandu, ktorý v štyroch zápasoch augustovej časti eliminácie nezískal ani set. Ak Moldavci v nedeľňajšom dueli "céčka" v Kišiňove proti Islanďanom (16.00 h SEČ) získajú aspoň dva sety, postup Slovákov na šampionát bude spečatený.

Stopercentnú istotu účasti na ME môžu dať slovenskému tímu aj iné víkendové výsledky v ďalších skupinách. Slováci na ME nechýbali od roku 2007, na tomto fóre sa predstavia po siedmy raz za sebou a celkovo desiatykrát.

Na majstrovstvách Európy 2019 vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku bude účinkovať 24 krajín, teda rekordný počet. Z kvalifikácie postúpia na šampionát víťazi siedmich skupín a pätica s najlepšou bilanciou z druhých priečok. Keďže dve skupiny sú iba trojčlenné, v konečnom hodnotení "druhých" sa nebudú brať do úvahy výsledky proti tímom, ktoré skončia na posledných miestach v štvorčlenných skupinách.

Kvalifikácia ME 2019 volejbalistov - C-skupina

  • 5. kolo
NITRA

Slovensko - Čierna Hora 3:0 (21, 22, 20)

Zápas trval 74 minút, rozhodovali: Vagniová (Tal.) a Grieder (Švaj.), 2800 divákov (vypredané)

Zostavy a body:

Slovensko: Paták 5, Krajčovič 6, Michalovič 15, Kriško 10, Kohút 6, Zaťko 1, libero Kubš (Ihnát 0, Lux 1, Ludha 0)

Čierna Hora: Čačič 2, G. Čuk 0, Čulafič 7, M. Bojič 15, Šuljagič 6, R. Strugar 3, libero Lakčevič (Milič 5, Delič 4, Radonič 0, Radunovič 1, Vukašinovič 3)

Tabuľka C-skupiny

1. Slovensko 5 4 1 12:4 12

2. Čierna Hora 5 3 2 11:6 10

3. Moldavsko 4 2 2 7:8 5

4. Island 4 0 4 0:12 0

Zostávajúci program C-skupiny:

nedeľa 6. 1.: Moldavsko - Island (Kišiňov, 16.00 h SEČ)

streda 9. 1.: Čierna Hora - Moldavsko (Budva, 20.15), Island - Slovensko (Kópavogur, 21.00 h SEČ)

I. set

Slováci od úvodu išli za svojím cieľom, po Michalovičovom ese viedli 3:2. Postupne zveľaďovali svoj náskok (8:6), kapitán Kohút blokom zvýšil na 12:9. Slováci o chvíľu viedli o päť bodov (17:12), Čiernohorci vzápätí náskok skresali (18:16). Kriško si pri podaní pomohol prasiatkom a zvýšil na 21:17, no hostia získali tri body v sérii a znížili na 20:21. Domáci však odpovedali rovnako (24:20) a premenili druhý setbal - 25:21.

II. set

Do druhej časti lepšie vstúpili Čiernohorci (5:2), no Slováci sa dotiahli blokom Michaloviča (6:6). Kriškov útok znamenal vedenie SR 10:9, Bojič esom otočil na 12:11 v prospech hostí. Obe mužstvá sa ťahali bod po bode, Slováci doťahovali: Michalovič vyrovnal na 15:15, Kohút blokom na 18:18. Slováci sa v závere dostali opäť do vedenia (21:20) a premenili prvý setbal, keď striedajúci Lux uspel blokom - 25:22.

III. set

Slováci pokračovali v koncentrovanom výkone, na začiatku tretieho setu viedli bodmi Michaloviča a Kriška 4:1. Čiernohorci dokázali otočiť vývoj dvoma esami Bojiča a viedli 6:5, no Slováci mali o chvíľu opäť navrch (8:6). Kravárikovi zverenci štyrmi bodmi v sérii otočili z 8:9 na 12:9, keď v útoku bol spoľahlivý univerzál Michalovič.

Domáci volejbalisti na radosť zaplnenej haly zvyšovali svoj náskok (14:10), po Kriškovom bloku viedli 18:14 a po útoku Michaloviča 21:17. Vukašinovič ešte esom skorigoval na 19:21, no Krajčovič odpovedal rovnako (23:19) a Slováci bez ťažkostí dokráčali k triumfu (25:20).

Hlasy

Andrej Kravárik (tréner SR): "Po každom víťazstve 3:0 je hodnotenie ľahšie. Chlapcov musím pochváliť za dokonalý a trpezlivý výkon. Výhra sa nerodila ľahko. Dôležité je, že sme boli dôslední v dodržiavaní taktiky, to nám prinieslo úspech. Tušili sme, že v kvalifikácii budú ťažké zápasy, napríklad v Moldavsku a Čiernej Hore. Som rád, že sme napriek prehre v Čiernej Hore potvrdili rolu favorita skupiny. Potrebovali sme sa skoncentrovať na ďalšie zápasy, tie nám vyšli. Sme veľmi silní na bloku na sieti, máme dobrú obranu v poli a zdobí nás útočná sila."

Emanuel Kohút (blokár a kapitán SR): "Bol to výborný zápas, divácky atraktívny. Federácia spravila skvelú šou, je úžasné hrať pred takým publikom. V Čiernej Hore sme pokazili veľa servisov, dnes sme hrali našu hru. Veľmi sme chceli postúpiť, dali sme do toho srdce. Ak budeme mať takúto sebadôveru, tento tím môže hrať s hocikým. Moje rozhodnutie o konci reprezentačnej kariéry je definitívne, chcem sa venovať rodine a deťom. Už bolo dosť Kohúta v národnom tíme. Už teraz mi chýba hrať pred takýmto publikom, no mladým chalanom držím palce, majú pred sebou krásne kariéry. Sú to výborní nástupcovia."

Peter Michalovič (univerzál SR, najlepší hráč SR): "Diváci utvorili výbornú atmosféru, neskutočnú. Toto som v národnom tíme zažil naposledy v roku 2011 pri triumfe v Európskej lige. Po každej ťažkej výmene, zloženej lopte sme si to užívali. Bolo to neuveriteľné. Odohrali sme to, čo sme mali, vyšla nám taktika. Sme lepší na bloku a v obrane, museli sme hrať trpezlivo. Prehra v Čiernej Hore nás trochu zaskočila, doma boli nabudení. Zlomový moment bol augustový triumf 3:1 v Moldavsku, domáci utvorili veľký tlak, no vyhrali sme za tri body. Na zápas proti Čiernej Hore sme sa dôsledne pripravili a zvládli sme to."

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.