Slovenské volejbalistky spoznali súperky na európskom šampionáte, budú hrať v základnej D-skupine

v kategórii: Volejbal 0

Európsky šampionát sa premiérovo uskutoční v štyroch krajinách a po prvý raz s 24 účastníkmi. ISTANBUL 23. januára (WebNoviny.sk).

Slovenské volejbalové reprezentantky sa v bratislavskej základnej D-skupine tohtoročných majstrovstiev Európy EuroVolley 2019 (23. augusta - 8. septembra) stretnú s Ruskami, Nemkami, Bieloruskami, Španielkami a Švajčiarkami. Rozhodol o tom stredajší poludňajší žreb v istanbulskom paláci Basketmakers' Kiosk.

Európsky šampionát sa premiérovo uskutoční v štyroch krajinách a po prvý raz s 24 účastníkmi. Hostiteľmi vedno so Slovenskom a Tureckom sú Poľsko a Maďarsko. Slovenky, ktoré vedie taliansky kormidelník Marco Fenoglio, sa na ME predstavia po desiatich rokoch a celkovo po štvrtý raz (2003, 2007, 2009, 2019).

Štyri šesťčlenné skupiny

Počas žrebu vznikli štyri šesťčlenné skupiny; krajiny rozdelili do košov podľa európskeho rebríčka, ktorý bol aktuálny pred štartom kvalifikácie. Kvarteto hostiteľov už skôr priradili ku konkrétnym skupinám - Turkyne sa predstavia v "áčku" (Ankara), Poľky v "béčku" (Lodž) a Maďarky v "céčku" (Budapešť).Doterajšie umiestnenia SR na ME

  • v zátvore počet účastníkov
Turecko 2003 - 12. miesto (12)

Belgicko a Luxembursko 2007 - 13. miesto (16)

Poľsko 2009 - 13. miesto (16)Do bratislavskej D-skupiny, ktorú odohrajú na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, k Slovenkám najskôr z prvého koša pribudli Rusky, rekordérky histórie MS (7 titulov) aj ME (19 titulov), z druhého následne Nemky a z tretieho z ruky ambasádorky ME na Slovensku Adriany Marčekovej Bielorusky. Z dvoch výkonnostne nižších košov neskôr túto skupinu skompletizovali Španielsko a Švajčiarsko.

Dvaja nováčikovia šampionátu

Aktuálne majsterky sveta aj Európy Srbky sa predstavia v Ankare, budú čeliť Turecku, Bulharsku, Francúzsku, Fínsku a Grécku. Strieborné zo svetového šampionátu Talianky si v Lodži zmerajú sily s kvintetom Poľsko, Belgicko, Ukrajina, Portugalsko, Slovinsko. Úradujúce vicemajsterky Európy Holanďanky v Budapešti nastúpia proti Maďarkám, Chorvátkam, Azerbajdžankám, Rumunkám a Estónkam.

Majstrovstvá Európy odohrajú v spomenutých štyroch mestách: Ankare, Lodži, Budapešti a Bratislave. V šesťčlenných skupinách absolvuje každé družstvo päť súbojov, štyria najlepší z každej skupiny postúpia do osemfinále a od tejto fázy sa hrá na jeden zápas. Každá krajina hostí dva osemfinálové zápasy, štvrťfinále odohrajú v Turecku a Poľsku, semifinále a zápasy o medaily v Ankare.

Dvoma nováčikmi šampionátu sú Portugalčanky a Estónky, z popredných krajín rebríčka chýba len desiate Česko, ktoré stroskotalo v kvalifikácii v skupine s Estónskom, Fínskom a Švédskom. Slovenky v predchádzajúcich troch kvalifikáciách (2013, 2015, 2017) neboli ďaleko od postupu na šampionát, ich púť sa skončila tesne pod vrcholom - až v baráži.

Majstrovstvá Európy volejbalistiek EuroVolley 2019   • zloženie základných skupínA-skupina (Ankara/Tur.): Turecko, Srbsko, Bulharsko, Francúzsko, Fínsko, Grécko

B-skupina (Lodž/Poľ.): Poľsko, Taliansko, Belgicko, Ukrajina, Portugalsko, Slovinsko

C-skupina (Budapešť/Maď.): Maďarsko, Holandsko, Chorvátsko, Azerbajdžan, Rumunsko, Estónsko

D-skupina (Bratislava): SLOVENSKO, Rusko, Nemecko, Bielorusko, Španielsko, Švajčiarsko


  • zloženie košov pred žrebomHostitelia: Turecko (A-skupina), Poľsko (B-skupina), Maďarsko (C-skupina), SLOVENSKO (D-skupina)

1. kôš: Srbsko, Rusko, Taliansko, Holandsko

2. kôš: Nemecko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko

3. kôš: Bielorusko, Ukrajina, Azerbajdžan, Francúzsko

4. kôš: Rumunsko, Španielsko, Fínsko, Portugalsko

5. kôš: Švajčiarsko, Slovinsko, Grécko, Estónsko


  • rámcový program šampionátu23. - 29. 8.: zápasy v základných skupinách (Ankara/Tur., Lodž/Poľ., Budapešť/Maď., Bratislava)

1. 9.: osemfinále (Ankara/Tur., Lodž/Poľ., Budapešť/Maď., Bratislava)

4. 9.: štvrťfinále (Ankara/Tur., Lodž/Poľ.)

7. 9.: semifinále (Ankara/Tur.)

8. 9.: finále, o 3. miesto (Ankara/Tur.)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.