Z podceňovaných tenistov hviezdy. Kvalifikanti ovládli turnaje ATP

v kategórii: Tenis autor: Tomáš Lengyel 0

Uplynulý tenisový týždeň ponúkol na hlavnom mužskom okruhu tri podujatia kategórie ATP 250. Na dvoch z nich sme spoznali prekvapujúceho víťaza, ktorý dokráčal k titulu až z kvalifikácie.

Najväčšie hviezdy si ešte užívali voľno po Australian Open či Davis Cupe, takže tri turnaje dávali šancu na úspech aj menej známym hráčom. Situáciu využili najlepšie Bosniak Mirza Bašič a Španiel Roberto Carballes Baena. Výborné výkony však podali aj slovenskí tenisti.

Bašič zahviezdil v bulharskej metropole

Dvadsaťšesťročný Mirza Bašič si vybojoval miestenku do hlavnej súťaže v dvojkolovej kvalifikácii, kde s problémami vyradil domáceho držiteľa divokej karty Alexandra Lazova a v dvoch setoch prešiel cez krajana Tomislava Brkiča.

Hernú prax z kvalifikácie následne využil v hlavnom pavúku. V úvodnom súboji hladko vyradil lucky losera Floriana Mayera a v druhom kole nestratil set ani proti ďalšiemu Nemcovi Philippovi Kohlschreiberovi. Už postup do štvrťfinále bol pre Bašiča úspechom, no jeho cesta pokračovala ďalej.

Medzi osmičkou najlepších zvládol trojsetový súboj s tretím Nemcom v poradí, keď poslal domov Maximiliana Marterera. V semifinále už mal byť Bosniak bez šance, no využil slabšiu formu nasadenej jednotky. Stana Wawrinku zdolal v dvoch setoch a premiérovo prenikol do finále na úrovni ATP.

V súboji o titul mal Bašič priaznivého súpera, Rumuna Mariusa Copila. Duel dvoch kvalitných servismanov bol vyrovnaný a úvodné dve dejstvá sa rozhodovali až v skrátenej hre. Rozuzlenie však priniesol až tretí set, v ktorom bosniansky tenista brejkol Rumuna v deviatej hre a následne pri vlastnom servise premenil hneď prvý mečbal.

Mirza Bašič dosiahol v Sofii najväčší úspech svojej doterajšej kariéry. Vo veku 26 rokov zdvihol nad hlavu prvú trofej z turnaja ATP a dnes sa ocitol v elitnej stovke rebríčka na vynikajúcom 77. mieste. Do sofijskej kvalifikácie pritom vstupoval ako 134. muž sveta.

Španielska radosť na antuke

Ekvádorské Quito ponúka tenistom pravidelne netradičný zážitok. Mesto sa nachádza v nadmorskej výške 2850 metrov a už len tento fakt robí turnaj špecifickým. Navyše tu štartuje juhoamerická séria podujatí hraných na antuke.

Quito majú zakrúžkované v kalendári predovšetkým špecialisti na najpomalší povrch, medzi ktorých sa radia najmä hráči z juhu Európy alebo potom tenisti z Latinskej Ameriky. Favoritmi na víťazstvo boli Pablo Carreno Busta, Gael Monfils či odborník na ekvádorskú antuku Victor Estrella Burgos. Trofej však smerovala do rúk Španiela Roberta Carballesa Baenu.

Dvadsaťštyriročný rodák z Tenerife sa v Quite nevošiel do hlavnej súťaže a bol nasadený ako jednotka kvalifikácie. V dvojkolovej eliminácii mal najskôr voľný žreb a následne si bez problémov poradil s domácim Gonzalom Escobarom.

Jeden zápas navyše Carballesovi Baenovi neuškodil, práve naopak sa vďaka nemu rozbehol za životným úspechom. Mladý Španiel začal hlavnú súťaž pohodlným víťazstvom nad ďalším kvalifikantom Federicom Gaiom a v druhom kole vyhral nad Talianom Paolom Lorenzim takisto 2:0 na sety.

Od štvrťfinále to však boli pre Carballesa Baenu mimoriadne náročné duely. V boji o postup medzi štvoricu najlepších prešiel cez Čiľana Nicolasa Jarryho vďaka tesne vyhranému tajbrejku tretieho setu a v semifinále musel otáčať zápas proti Slovákovi Andrejovi Martinovi.

Obe stretnutia však v troch dejstvách zvládol a v podobnom duchu absolvoval aj životné finále. Proti krajanovi Albertovi Ramosovi vyhral prvý set 6:3, v druhom mu podľahol 4:6, no v záverečnom získal dôležitú siedmu hru a pri vlastnom podaní premenil tretí mečbal.

Roberto Carballes Baena podobne ako Mirza Bašič do včerajška nemal žiaden titul z turnaja ATP. Pred podujatím v Quite figuroval mimo stovky a teraz si výrazne polepšil. Zo 106. pozície pred kvalifikáciou sa dostal na aktuálne 76. miesto, čo je pre Španiela najlepší výsledok v kariére.

Výborný týždeň pre slovenský mužský tenis

Z minulotýždňových turnajov sa nedarilo kvalifikantom iba vo francúzskom Montpellieri. Vedel by o tom rozprávať Norbert Gombos, ktorý v hlavnej súťaži nestačil na ďalšieho kvalifikanta, Španiela Carlosa Tabernera. Napriek tomu je jeho postup z kvalifikácie dobrým signálom.

Úspešnejší boli krajania Norberta Gombosa. Najviac sa darilo dvojici Andrej Martin – Jozef Kovalík. Martin absolvoval dlhú púť z kvalifikácie až do semifinále turnaja v Quite a Kovalík putoval z kvalifikácie rovnako medzi štvoricu najlepších v Sofii, pričom to bol pre neho najväčší úspech kariéry. Martin už v minulosti nastúpil na finále podujatia ATP v Umagu.

Pozitívom boli takisto výkony Martina Kližana, ktorý sa po zranení kvalifikoval do hlavnej súťaže v Sofii apodľa očakávania zdolal v prvom kole domáceho držiteľa divokej karty Donského. Potom potrápil prvého nasadeného Stana Wawrinku, ktorému podľahol v troch setoch. Jediným Slovákom bez kvalifikačných povinností bol Lukáš Lacko. Skúsený tenista si zahral v Sofii druhé kolo, kde ho zastavil Kovalík.