Bartyová v semifinále dvojhry žien sfúkla Keysovú, jej finálovou súperkou bude Collinsová (video)

v kategórii: Tenis 0

Ashleigh Bartyová je prvou austrálskou ženou, ktorá sa na AO dostala do singlového finále od roku 1980, vtedy si o titul zahrala Wendy Turnbullová. Austrálčania čakajú na domácu šampiónku od roku 1978 od úspechu Chris O'Neilovej.

28.1.2022 (Webnoviny.sk) -  • aktualizované 27. januára 2022, 13:27
Austrálčanka Ashleigh Bartyová na úvodnom grandslamovom tenisovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne naďalej potvrdzuje post svetovej aj nasadenej jednotky. Vo štvrtok sa prebojovala už do finále dvojhry žien, pričom na turnaji stále nestratila ešte ani set, pričom prehrala len 21 hier.

Ide o famóznu bilanciu a domácu favoritku nezastavila ani nenasadená Američanka Madison Keysová, ktorá na AO neprešla ani druhýkrát v kariére cez brány semifinále. V roku 2015 ju pred finále zastavila neskoršia víťazka krajanka Serena Williamsová, vtedy tiež najvyššie nasadená hráčka.

Keysovú zdolala veľmi ľahko

Teraz v súboji s Bartyovou to bola ešte jednoznačnejšia záležitosť, pretože Keysová na dvorci vzdorovala iba 64 minút a prehrala hladko 1:6, 3:6.

"Je to neskutočne krásny pocit. Milujem hrať v Austrálii. My Austrálčania máme úžasnú výhodu, že hráme doma. A ja mám šancu na titul. Neuveriteľné," poznamenala Bartyová po postupe v rozhovore priamo na kurte.

Vo finále si to rozdá s Collinsovou

Finálovou súperkou Bartyovej bude Američanka Danielle Collinsová, ktorá na postup cez Poľku Igu Swiatekovú potrebovala len o 15 minút viac ako tesne pred ňou Bartyová a zvíťazila hladko 6:4, 6:1.

Dvadsaťosemročná Collinsová si v Melbourne zahrala vo štvrtok už druhé singlové semifinále, no v roku 2019 v ňom nestačila na Češku Petru Kvitovú. Američanka sa prebojovala do svojho premiérového finále na turnajoch "veľkej štvorky".

"Je to skvelý pocit prebojovať sa do finále. Mám za sebou neuveriteľnú cestu. Je to o tvrdej práci a náročných tréningoch. V ostatných rokoch som sa snažila trochu zmeniť svoj štýl, aby som mala viac možností. A dnes sa mi to hodilo a vyšlo to," povedala Collinsová a na margo finále proti domácej favoritke doplnila: "Spolu sme už odohrali úžasné zápasy a verím, že spoločné finále bude pekný duel. Myslím si, že sme obe veľmi vďačné za to, že sme sa tam dostali. A užijeme si to."

Bartyová mala súboj vo svojich rukách

Ashleigh Bartyová mala počas celého duelu jeho dianie vo svojich rukách. Bez väčších problémov si držala vlastné podanie, Američanka povolila iba dva brejkbaly a tie odvrátila.

V prvom sete Austrálčanka brejkla súperku v prvej, tretej aj siedmej hre, v druhom sete jej na hladký postup stačilo vziať Keysovej podanie pri vedení 3:2. Dvojnásobná grandslamová šampiónka na postup o finále zužitkovala hneď prvý mečbal.

Danielle Collinsová v prvom sete zápasu proti Ige Swiatekovej síce dvakrát prišla o servis, no súperku v ňom brejkla až trikrát. Druhý set už bol plne v réžii Američanky, Poľke trikrát vzala podanie a na postup premenila na príjme druhý mečbal.

Premiérové finále na Australian Open

Ashleigh Bartyová sa do finále dvojhry žien na domácom Australian Open prebojovala premiérovo. V minulosti sa do semifinále dostala v roku 2020, v rokoch 2019 a 2021 si tam zahrala vo štvrťfinále.

Na svojom konte má tituly z Roland Garros 2019 a Wimbledonu 2021, najmenej sa jej zatiaľ darí na US Open, kde je jej maximom 4. kolo z rokov 2018 a 2019.

Ashleigh Bartyová je prvou austrálskou ženou, ktorá sa na AO dostala do singlového finále od roku 1980, vtedy si o titul zahrala Wendy Turnbullová. Austrálčania čakajú na domácu šampiónku od roku 1978 od úspechu Chris O'Neilovej.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.