Bartyová má po zdolaní Collinsovej tretí grandslamový titul, stala sa prvou austrálskou šampiónkou od roku 1978 (video)

v kategórii: Tenis 0

Ashleigh Bartyová ovládla hneď svoje premiérové finále dvojhry žien na Australian Open.

30.1.2022 (Webnoviny.sk) -  • aktualizované 29. januára, 13:30
Domáca hráčka Ashleigh Bartyová sa stala šampiónkou ženskej dvojhry na úvodnom grandslamovom podujatí tohtoročnej tenisovej sezóny - Australian Open v Melbourne. Dvadsaťpäťročná rodáčka z Queenslandu v sobotňajšom finále triumfovala nad Američankou Danielle Collinsovou 6:3, 7:6 (2).

Pre aktuálnu svetovú jednotku je to v poradí tretie grandslamové víťazstvo. Predtým ovládla vlaňajší Wimbledon a parížsky Roland Garros 2019. Najmenej sa jej zatiaľ darí na US Open, kde je jej maximom 4. kolo z rokov 2018 a 2019.

"Keďže som Austrálčanka, najdôležitejšie na tomto turnaji bola pre mňa možnosť byť s týmito ľuďmi. Tento dav je jeden z najúžasnejších, pred akými som kedy hrala. Uvoľnili ste ma a prinútili ste ma hrať môj najlepší tenis," uviedla Bartyová po stretnutí.

Naklonila misky váh

Úvodný set ponúkol opatrnosť oboch tenistiek predovšetkým na servise. V šiestej hre však svetová jednotka Bartyová "brejkla" súperku, čo bolo napokon rozhodujúce pre jej víťazstvo v tomto sete. V druhom dejstve Collinsová pomerne rýchlo "naklonila misky váh" na svoju stranu a zdalo sa, že ho vyhrá bez výraznejších problémov.

Viedla v ňom 3:0 a dokonca i 5:1, no Bartyová dokázala "zdvihnúť hlavu". Rozhodnúť musel až tajbrejk, v ktorom Austrálčanka napokon pretavila získanú psychickú výhodu na celkový triumf.

Dostala sa do semifinále aj štvrťfinále

Bartyová ovládla hneď svoje premiérové finále dvojhry žien na Australian Open. Predvlani sa na tomto turnaji dostala do semifinále, v rokoch 2019 a 2021 si tam zahrala vo štvrťfinále. Stala sa prvou domácou šampiónkou od roku 1978, keď triumfovala Christine O'Neilová.

Odvtedy sa reprezentantka Austrálie predstavila vo finále AO iba raz. V roku 1980 ňou bola Wendy Turnbullová, ktorá vtedy v rozhodujúcom dueli podľahla československej hráčke Hane Mandlíkovej. "Je to pre mňa len splnený sen. Som taká hrdá, že som Austrálčanka," skonštatovala Bartyová.

Bartyová povzbudila Collinsovú

Collinsová vlani podstúpila operáciu na liečbu endometriózy, ktorá jej na turnajoch spôsobovala silné bolesti v panvovej oblasti. Američanka bola v druhom sete blízko k tomu, aby si vynútila rozhodujúci tretí set. Vo svojom premiérovom finále na turnajoch "veľkej štvorky" napokon nesiahla na celkový triumf. Bartyová sa ju však snažila povzbudiť. "Absolútne patrí do Top 10 a v budúcnosti ešte zabojuje o mnohé víťazstvá," skonštatovala Bartyová.

Zdolaná finalistka vzdala hold svojmu dlhoročnému mentorovi Martymu Schneiderovi a priateľovi Joeovi Vollenovi, ktorí sedeli na tribúne. "Ďakujem, že vo mňa veríte. V mojej kariére mi veľa ľudí neverilo. Podporovať ma na každom kroku znamená pre mňa všetko," poznamenala s plačom 28-ročná Collinsová.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.