Andrej Martin dostal dištanc za užitie zakázaného ostarínu na 14 mesiacov, suspendovaný je už od júna

v kategórii: Tenis 0

Skúsený tenista a dlhoročný reprezentant úmyselný doping od začiatku dôrazne odmietal a bojoval za očistenie svojho mena.

29.4.2023 (SITA.sk) - Medzinárodná agentúra pre integritu tenisu (ITIA) udelila zákaz činnosti na 14 mesiacov slovenskému tenistovi Andrejovi Martinovi. Dôvodom je pozitívny test na doping z júna 2022.

Nedovolená látka

Tridsaťtriročný bratislavský rodák ešte v auguste informoval, že vo vzorke odobratej počas challengeru v Bratislave zo 7. júna našli v jeho tele nedovolenú látku SARM S-22. ITIA správu o trest zverejnila na svojom oficiálnom webe.

Skúsený tenista a dlhoročný reprezentant úmyselný doping od začiatku dôrazne odmietal a bojoval za očistenie svojho mena.

V tele Andreja Martina sa nachádzala látka SARM S-22 (selektívny modulátor androgénových receptorov), ktorá figuruje na zozname nedovolených látok Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

V medicíne sa SARM využíva s cieľom terapeutického pôsobenia pri rôznych zdravotných stavoch, vrátane straty svalovej hmoty, osteoporózy, rakoviny a hypogonadizmu.

Nechtiac sa napil od kamaráta

ITIA poslala Martinovi správu o porušení antidopingových pravidiel 22. júla 2022 a odvtedy bol suspendovaný. Až 23. marca tohto roka sa uskutočnil výsluch, na ktorom tenista vysvetlil, prečo mu v tele objavili zakázanú látku.

Podľa jeho slov sa nechtiac napil z kamarátovej fľaše s vodou počas florbalového turnaja. Spomenutý kamarát priznal, že mal vo fľaši pár kvapiek ostarínu, čo je iný názov je SARM S-22.

Nezávislá komisia čiastočne uznala tento argument, no udelila Martinovi dištanc, ktorý platí do 5. júna 2024. V rozhodnutí sa uvádza, že „nevedomky užil zakázanú látku", ale zároveň „je zodpovedný za to, čo zje alebo vypije".Andrej Martin na okruhu ATP nezískal žiadny titul, v dvojhre aj vo štvorhre sa raz prebojoval do finále. Jeho kariérnym maximom v singlovom rebríčku ATP je 93. priečka z februára 2020, v deblovom hodnotení bol najvyššie na 69. pozícii v júli 2016.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.