Protesty v Bratislave pokračujú aj v piatok. Progresívci chcú podporiť mlčiacu väčšinu očkovaných (foto)

v kategórii: Slovensko 0

Strana Sloboda a Solidarita zároveň vyzýva políciu, aby sa pri piatkových plánovaných protestoch nezopakovala situácia zo štvrtka.

1.8.2021 (Webnoviny.sk) -  • aktualizované 30. júla 19:04
V Bratislave sa aj v piatok konajú viaceré protesty. Jeden avizovali odporcovia očkovania, ktorí plánujú pokračovať v proteste zo štvrtka 29. júla. Počas neho zablokovali dopravu v centre hlavného mesta a polícia proti nim zasiahla až po niekoľkých hodinách.

Na piatok o 17:00 ohlásila zhromaždenie aj politická strana Progresívne Slovensko. Tá chce naopak očkovanie podporiť.

Polícia prijala opatrenia

Bratislavská polícia preto v súvislosti s avizovanými verejnými zhromaždeniami prijala adekvátne opatrenia. Informuje o tom na sociálnej sieti s tým, že bezpečnostnú situáciu priebežne vyhodnocujú s dôrazom na ochranu života, zdravia a majetku občanov.

„V prípade, ak by došlo k narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore SR využije všetky zákonné možnosti na zjednanie nápravy a obnovenie verejného poriadku," uvádza polícia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pred Prezidentským palácom protestujú stovky ľudí proti výhodám pre zaočkovaných (fotografie)

SaS odsúdila agresívne správanie demonštrantov

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) zároveň vyzýva políciu, aby sa pri piatkových plánovaných protestoch nezopakovala situácia zo štvrtka 29. júla. V stanovisku, ktoré zaslal hovorca liberálov Ondrej Šprlák, zároveň poslanecký klub SaS odsúdil štvrtkové agresívne a vulgárne správanie demonštrantov.

„Napriek tomu, že kričia hoaxy o tom, ako sa im zasahuje do ľudských práv očkovaním, zasiahli oni svojím konaním do práv všetkých slušných ľudí. Bolo zahanbujúce vidieť, ako sa títo ľudia neštítili preniesť svoje agresívne správanie zo sociálnych sietí aj na ulicu a na novinárov," priblížila SaS.

Poslanci za stranu preto vyzvali políciu, aby zabezpečila poriadok a priechodnosť dopravy a aby neboli obmedzovaní ľudia, „ktorí chodia normálne do práce". „Ak by sa podobná situácia zo štvrtka zopakovala aj dnes, považovali by sme to za závažné zlyhanie policajného vedenia," dodala strana.

Progresívci chcú podporiť mlčiacu väčšinu

Progresívne Slovensko pár hodín pred piatkovým zhromaždením uviedlo, že chce pokojne a nenásilne podporiť mlčiacu väčšinu. Vakcinácia sa podľa predsedníčky Ireny Bihariovej stala témou, na ktorej sa politici „hanebne predbiehajú v populizme".

„Naším zámerom je pokojne a nenásilne, bez akýchkoľvek hrotivých odkazov a politických tanečkov sa postaviť za ľudí, ktorí už absolvovali očkovanie," povedala Bihariová s tým, že očkovaní tak urobili nie len pre ochranu samých seba, ale aj k odolnosti ostatných. Doplnila, že očkovanie nie je vec kultúrno-hodnotového zamerania. „Toto je téma, ktorá sa týka zdravia a života všetkých z nás," dodala.

PS upozorňuje, že pre vstup na piatkové podujatie, ktoré začína o 17:00 na bratislavskom Námestí slobody, bude potvrdenie o očkovaní minimálne prvou dávkou akejkoľvek vakcíny proti COVID-19, schválenej Ministerstvom zdravotníctva SR, alebo potvrdenie o PCR teste, nie starším ako 24 hodín. Vyžaduje sa tiež prekrytie horných dýchacích ciest ochranným rúškom počas celej doby trvania udalosti, ktorá má trvať približne hodinu.

K dispozícii bude podľa PS aj mobilná očkovacia jednotka. „Po zaočkovaní sa jednodávkovou vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson vám bude umožnený vstup do areálu," uvádza hnutie. Dodáva, že v záujme bezpečnosti bude priamo na mieste aj mobilná záchranná služba a príslušníci Policajného zboru SR.

Nezaočkovaní nie sú nepriatelia očkovaných

Podporu očkovaniu ako jedinému účinnému boju proti pandémii koronavírusu prišli v piatok vyjadriť stovky ľudí. Podujatie Za očkované Slovensko zorganizovalo hnutie Progresívne Slovensko.

Europoslanec Michal Šimečka v tejto súvislosti zdôraznil, že tí, čo zatiaľ nie sú zaočkovaní, nie sú nepriateľmi očkovaných. „Sú to naši susedia, bývalí spolužiaci, sú to naši kolegovia, sú to členovia našich rodín. Ak sa len trochu dá, treba sa s nimi rozprávať," povedal Šimečka. Doplnil, že verí, že pandémia čoskoro pominie a bude to vďaka ľuďom, ktorí sú zaočkovaní.

Šimečkov kolega Martin Hojsík zdôraznil, že dôveruje vedcom. Skúsenosti z výboru Európskeho parlamentu pre životné prostredie a verejné zdravie ho podľa jeho slov presvedčili, že kontrolné orgány v Európe nepovoľovali vakcíny na základe vôle politikov, aj keď tí na to tlačili, ale až keď verili, že sú dostatočne účinné a bezpečné.

„Aj preto som nesmierne vďačný a nesmierne dôverujem vedkyniam a vedcom," povedal.

Hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay na zhromaždení povedal, že odporcovia očkovania musia dostať príležitosť na dôstojný ústup zo svojich pozícii.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Manifestácia strany PS s názvom Za očkované Slovensko (fotografie)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.