Fico prišiel o ochranku. Bezbrehý papalášizmus skončil, napísal Matovič a pochválil Mikulca

v kategórii: Slovensko 0

Fico mal ochranku aj po svojom odchode z funkcie predsedu vlády, rezort vnútra argumentoval bezpečnostnou hrozbou.

1.4.2020 (Webnoviny.sk) -  • aktualizované 31. marca, 12:30
(OĽaNO) sa mu za rozhodnutie prostredníctvom statusu na sociálnej sieti poďakoval.

Bezdôvodne prideľovaná ochranka

„Fico z hrušky dole. Robert Fico dnešnou polnocou stratil nárok na bezdôvodne prideľovanú ochranku. Zbytočné mrhanie státisícov a bezbrehý papalášizmus skončil. Ďakujem, Roman Mikulec," napísal Matovič.

, pričom na sociálnej sieti sa k nej vyjadrila aj podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí). „Oceňujem rozhodnutie ministra vnútra Mikulca zrušiť štátnu ochranku poslancovi Ficovi. Mal ju nepretržite od roku 2006, keď sa stal prvýkrát predsedom vlády. Posledné dva roky mal predseda Smeru ochranku aj napriek tomu, že už na ňu zo zákona nemal nárok," napísala Remišová.

Minister vnútra Roman Mikulec v tejto súvislosti uviedol, že rozhodnutiu zrušiť Ficovi ochranku predchádzalo jeho stretnutie s riaditeľom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ministerstva vnútra (MV) SR.

„O zrušení poskytovania ochrany Robertovi Ficovi som rozhodol v zmysle platnej legislatívy na základe odporúčania a návrhu riaditeľa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR, ako aj na základe opätovného a dôkladného prehodnotenia potreby poskytovania tejto ochrany," povedal Mikulec v stanovisku ministerstva.

Ak by Robert Fico chcel mať ochranku aj naďalej, Remišová mu odporúča zaplatiť si súkromnú bezpečnostnú službu. „Odhadom stojí porovnateľná ochrana osôb asi 200-tisíc eur ročne. Zo štátneho rozpočtu teraz potrebujeme zaplatiť oveľa dôležitejšie výdavky, ako sú maniere pána expremiéra," dodala Remišová.

Nechce byť pod kontrolou Matoviča

z SaS.

Robert Fico v reakcii na tlačovej konferencii povedal, že bolo nevyhnutné ukončiť spoluprácu s úradom pre ochranu ústavných činiteľov.

„Neželám si byť pod kontrolou pána Matoviča. Ďakujem ochrankárom, s ktorými som 12 rokov spolupracoval. Čo bude ďalej, je moja vec a zariadim si to sám," ozrejmil predseda Smeru-SD.
DOPORUČUJEME PREČÍTAŤ TIEŽ
Patrik bodol nožom kamaráta, skončil vo väzbe

Bezpečnostná hrozba voči expremiérovi

aj po tom, čo na jar 2018 odstúpil z postu predsedu vlády.

. Tá ponechanie ochranky zdôvodňovala bezpečnostnou hrozbou voči expremiérovi, pričom týmto spôsobom argumentovala aj pred parlamentným brannobezpečnostným výborom. Rezort vnútra podľa Sakovej nutnosť ochranky pre Fica prehodnocoval na pravidelnej báze.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj ministerstvo vnútra.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.