Colníci odhalili v Žiline nadbytok vypáleného destilátu, pestovatelia ovocia musia doplatiť daň

v kategórii: Slovensko 0

Za prevyšujúce množstvo nad 43 litrov čistého alkoholu na jedno výrobné obdobie budú musieť niektorí pestovatelia doplatiť daň.

18.6.2021 (Webnoviny.sk) - Príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Žilina odhalili u niekoľkých pestovateľov ovocia, že z páleníc prevzali viac vypáleného alkoholu za výhodnejších podmienok, než je povolený limit. Ako informovala hovorkyňa žilinských colníkov Božena Chríbiková, za prevyšujúce množstvo nad 43 litrov čistého alkoholu na jedno výrobné obdobie budú musieť doplatiť daň.

„Viacerí pestovatelia, ktorí priniesli ovocný kvas do páleníc, v písomnom vyhlásení priloženom k žiadosti o výrobu destilátu neuviedli údaje o liehu vypálenom počas prebiehajúceho výrobného obdobia v inom liehovare. Z páleníc tak prevzali viac ako 43 litrov čistého alkoholu na pestovateľa a jeho domácnosť za zvýhodnených podmienok a prevádzkovatelia páleníc potom nesprávne za nich odviedli spotrebnú daň," uviedla Chríbiková.

Za vypálený lieh, ktorého množstvo prevýšilo povolený limit, musia pestovatelia podať daňové priznanie a doplatiť daň.

„Uvádzaním nepravdivých údajov v žiadosti o výrobu destilátu sa pestovatelia dopúšťajú priestupku. Finančná správa ich preto upozorňuje na správne vypĺňanie vyhlásení a tiež na to, aby si nemýlili výrobné obdobie, ktoré trvá od 1. júla bežného roka do 30. júna nasledujúceho roka, s kalendárnym rokom, čo rovnako môže viesť k vzniku nadlimitnej výroby liehu," dodala hovorkyňa CÚ Žilina.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.