Zverejnili nový termín letných olympijských hier v Tokiu, jarný sa bil s inými súťažami

v kategórii: Ostatné 0

Šéf organizačného výboru OH a PH 2020 Joširo Mori by mal v priebehu týždňa ešte telefonovať s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru, aby si nový termín definitívne potvrdili.

31.3.2020 (Webnoviny.sk) -  • aktualizované 30. marca, 15:13
Neuplynul ani jeden týždeň od oficiálneho odkladu OH a PH 2020 na rok 2021 a potvrdený už je nový termín konania hier. Japonskí organizátori v pondelok potvrdili, že otvárací ceremoniál sa uskutoční 23. júla 2021 a podujatie potrvá do 8. augusta 2021.

"Termín je kľúčová zložka pri príprave hier. To, že v tomto smere padla definitíva, nám uľahčí situáciu a motivuje nás do ďalšej práce," uviedli v pondelok popoludní organizátori. Paralympijské hry sa v Tokiu budú konať do 24. augusta do 5. septembra 2021.

Všetci majú v rukách istotu

potešila skorá dohoda o novom termíne. "V prvom rade sa chcem poďakovať predstaviteľom športových federácií za podporu v tomto neľahkom období. S nimi a aj s ďalšími partnermi sme v ostatných dňoch veľa rokovali, aby sme dospeli k presnému termínu. Verím, že všetci spolu zvládneme túto náročnú výzvu. Olympijské hry v Tokiu môžu byť pred ľudstvo svetlom na konci tohto tunela," poznamenal Bach.

povedal: "Je to fantastická správa, že sme tak rýchlo našli nové dátumy. Všetci, teda organizátori, športovci aj investori, tak majú v rukách istotu. Teraz je prioritou, aby sme sa všetci sústredili na to, nech sme v bezpečí s priateľmi a rodinami počas tohto náročného obdobia."

informoval, že počas aktuálneho týždňa očakáva telefonát s prezidentom MOV Thomasom Bachom, aby spolu prebrali možný nový termín týchto podujatí. Tento telefonát sa počas pondelka aj uskutočnil.

. Mori tiež už skôr potvrdil, že OH sa neuskutočnia neskôr ako v lete 2021, pričom mnohé dohady hovorili opäť o termíne na prelome júla a augusta. Tohtoročné OH sa mali konať od 24. júla do 9. augusta 2020.

Siekel je rýchlym nájdením nového termínu prekvapený

je rád, že už je termín známy.

O otvorení OH v roku 2021 v termíne 23. júla sa hovorilo čoraz hlasnejšie už niekoľko dní. V hre bol aj jarný termín, no ten nevyhovoval v súvislosti s vrcholiacimi ligovými súťažami v rôznych športoch, prevažne s európskym futbalom a hokejom či basketbalom v Severnej Amerike.

"Aby sme sa mohli zaoberať prípravou hier, potrebovali sme termín. Ten je teraz známy a môžeme mu prispôsobiť všetky ďalšie rokovania. Čaká nás veľa práce, ale sme pripravení sa so všetkým popasovať," informovala guvernérka Tokia Juriko Koike.

K odkladu OH prišlo prvýkrát v histórii. V minulosti však museli zrušiť konanie hier počas svetových vojen. Japonci bezprostredne po preložení OH a PH informovali, že tento krok spôsobí multimiliardové finančné škody.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.