V ankete Športovec roka triumf Vlhovej a slovenských hokejistov, legendou je Mračnová (foto)

v kategórii: Ostatné 0

Za Petrou Vlhovou na druhom mieste skončil Juraj Slafkovský a tretí skončil Ján Volko.

21.12.2022 (Webnoviny.sk) - Zjazdová lyžiarka Petra Vlhová sa štvrtýkrát bez prerušenia stala víťazkou tradičnej ankety Klubu športových redaktorov SSN Športovec roka.

V ankete, ktorá v bývalom Československu písala svoju tradíciu už od roku 1959 a v rámci samostatnej Slovenskej republiky od roku 1993, triumfovala Vlhová po rokoch 2019, 2020, 2021 aj v roku 2022. Víťazka získala spolu 1157 bodov.

Na druhom mieste skončil s 944 bodmi hokejista Juraj Slafkovský a na treťom s 552 bodmi šprintér Ján Volko. Reprezentácia v ľadovom hokeji získala ocenenie ako najlepší kolektív. Hlasy v prestížnej ankete Športovec roka 2021 dostalo 45 športovcov.

Mračnová s ocenením Športová legenda

Ocenenie Športová legenda dostala Mária Mračnová, v minulosti skvelá výškarka a neskôr špičková funkcionárka v olympijskom hnutí. Paralympionikom roka sa stala reprezentantka v paraalpskom lyžovaní Henrieta Farkašová, ktorá v pondelok potvrdila koniec športovej kariéry.

Za Paralympijský kolektív roka vyhlásili družstvo v curlingu na vozíku. Talentom roka sa stali paraalpská lyžiarka Alexandra Rexová a hokejista Juraj Slafkovský. Spomedzi neolympijských športov ocenili karatistku Ingrid Suchánkovú a florbalovú reprezentáciu junioriek.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Športovec roka 2022 (fotografie)

Klub športových redaktorov SSN udelil Cenu Štefana Mašlonku za poskytnutie najlepších tlačových služieb v roku 2022 organizátorom Európskeho olympijského festivalu mládeže 2022 v Banskej Bystrici a za dlhodobé tlačové služby Slovenskému atletickému zväzu.

Vlhová sa prihovorila vo videopozdrave

Víťazná Vlhová na zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu dosiahla najväčší úspech kariéry, keď získala zlato v slalome. V tejto technickej disciplíne sa stala aj držiteľkou malého krištáľového glóbusu za sezónu 2021/2022. V celkovom hodnotení SP skončila v sezóne 2021/2022 druhá.

Okrem triumfu v slalome obsadila na ZOH na svahoch v Jen-čchingu aj 14. miesto v obrovskom slalome. V pretekoch SP v kalendárnom roku 2022 dosiahla tri víťazstvá v slalomoch v Záhrebe, Kranjskej Gore a Aare a ďalších osem umiestení na pódiu.

"Pre mňa bol rok 2022 asi najviac výnimočný, pretože som sa stala olympijskou víťazkou a splnila som si celoživotný sen. Myšlienky a zážitky na zlato z Pekingu mi prídu na um vždy, keď niekde uvidím zmienku o olympiáde. To, čo sa stalo, si ponesiem už do konca života," povedala Vlhová vo videopozdrave pre Olympic.sk.

Absolútnou rekordérkou Moravcová

"Verím, že aj v roku 2023 budem môcť stále robiť to, čo ma baví, že lyžovanie budem robiť s veľkým úsmevom. Dúfam, že budú prichádzať aj výsledky, ale v prvom rade nech som zdravá a aj ľudia okolo mňa. Dúfam, že ma ten šport bude baviť a budem čo najrýchlejšia. Slovenskému športu by som priala, nech sú športovci na seba tvrdí a disciplinovaní. Nech na sebe makajú a robia Slovensku radosť. A hlavne nech majú čo najväčšiu podporu," doplnila.

Dvadsaťsedemťročná rodáčka z Liptovského Mikuláša sa v počte prvenstiev v ankete Športovec roka zaradila na druhú priečku k vodnému slalomárovi Michalovi Martikánovi, ktorý sa tiež štyrikrát stal víťazom. Absolútnou rekordérkou je plavkyňa Martina Moravcová so šiestimi prvenstvami. Po tri víťazstvá dosiahli biatlonistka Anastasia Kuzminová a cyklista Peter Sagan. V roku 2017 bola Vlhová aj členkou víťazného družstva zjazdových lyžiarov.

Po dvoch rokoch sa v Bratislave opäť konal tradičný galavečer, na ktorom ocenili najlepších športovcov SR v roku 2022. V rokoch 2020 a 2021 výsledky ankety vyhlásili bez tradičného galavečera.

Športovec roka 2022 - výsledky

  • Jednotlivci
1. Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie) 1136 bodov

2. Juraj Slafkovský (ľadový hokej) 944

3. Ján Volko (atletika) 552

4. Milan Škriniar (futbal) 398

5. Zuzana Rehák Štefečeková (streľba) 352

6. Marek Hamšík (futbal) 315

7. Alexander Slafkovský (vodný slalom) 302

8. Erik Černák (hokej) 274

9. Henrieta Farkašová (paraalpské lyžovanie) 257

10. Tajmuraz Salkazanov (zápasenie) 202
  • Kolektívy
1. reprezentácia v ľadovom hokeji 337

2. futbalisti ŠK Slovan Bratislava 138

3. štvorkajak rýchlostných kanoistov 85

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.