Svitko si na Rely Dakar opäť polepšil, Barreda zabudol dotankovať

v kategórii: Ostatné 0

Tridsaťosemročný slovenský jazdec prišiel do cieľa s mankom 16:45 na víťazného Sama Sunderlanda.

15.1.2021 (Webnoviny.sk) -  • aktualizované 14. januára 17:05
Štefan Svitko je opäť o čosi bližšie k najlepším na Rely Dakar 2021 v Saudskej Arábii. V predposlednej 11. etape z Aluly do Yanbu na pobreží Červeného mora sa objavil v cieli na 9. mieste a rovnaká priečka mu patrí aj v celkovej klasifikácii súťaže motocyklov.

Neskôr sa Svitko posunul v etape na ôsme miesto, ale celkovo zostal deviaty. Ďalší slovenský zástupca v kategórii motocyklov Erik Vlčák vo štvrtok obsadil 41. pozíciu a v celkovom poradí mu patrí 40. priečka.

Etapu museli skrátiť

"Etapu nám skrátili, lebo tam boli duny, riečištia, kamene, čiže všetko. Navigačne to bolo ťažké, traja sme išli spolu a striedali sme sa celý deň s Čechom Michekom a Španielom Menom. Michek nakoniec urobil chybu a stratil v závere 13 minút. Ja som si stratu neurobil. Zajtra už máme poslednú etapu. Skrátili nám ju na 200 km, už to treba len nejako v zdraví 'doklepať' do cieľa. Najmä nech mám zdravé ruky, aby som sa mohol doma hrať s deťmi," zhodnotil Štefan Svitko na webe RedBull.sk.

Tridsaťosemročný Žaškovčan jazdiaci na KTM v etape s prívlastkom kráľovská s celkovou dĺžkou 598 km a meranými úsekmi 465 km finišoval s mankom 16:45 min na víťazného Brita Sama Sunderlanda. V celkovom poradí Svitko zaostáva za lídrom Argentínčanom Kevinom Benavidesom o 1:26:40 h.

Španielovi došiel benzín

Francúz Adrien van Beveren na ôsmom mieste má pred Svitkom k dobru necelých 6 minút. Sunderland na druhej priečke zaostáva za Benavidesom o 4:12 min. Tretí je Američan Ricky Brabec (+7:13 min).

Smolu mal vo štvrtok dosiaľ štvrtý najlepší motocyklista Španiel Joan Barreda, ktorý zabudol dotankovať palivo v servisnej zóne a na 250. km mu došiel benzín.

"Dobrodružstvo sa pre neho skončilo. Po zastavení a nemožnosti pokračovať požiadal o lekársku prehliadku a letecký presun do bivaku," informovali organizátori na oficiálnom webe Dakaru 2021.

Víťazstvo má na dosah aj Peterhansel

V kategórii automobilov je už blízko svojho 14. titulu na Dakare Stéphane Peterhansel. Legendárny Francúz vo štvrtkových piesočných dunách finišoval na druhom mieste o 1:56 min za svojím hlavným rivalom Katarčanom Nasserom Al-Attiyahom.

Tretí bol Španiel Carlos Sainz (+2:26 min). Celkovo Peterhansel vedie s náskokom 15:05 min pred Al-Attiyahom a priepastných 1:04:14 h pred Sainzom. Na tomto poradí už zrejme nič nezmení piatková posledná etapa s cieľom v Džidde. Ak teda niekto z elitnej trojky celkového poradia nebude musieť odstúpiť z pretekov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.