Svitko nastúpil na jazdu v okolí Rijádu ôsmy, v celkovom poradí sa udržal na 9. priečke

v kategórii: Ostatné 0

V stredu jazdci na Rely Dakar 2022 absolvovali až 465 km meraných úsekov a šlo o najdlhší špeciál, no viac ako 400 km ich čaká ešte dvakrát.

10.1.2022 (Webnoviny.sk) -  • aktualizované 5. januára, 16:59
Slovenský reprezentant Štefan Svitko sa na tohtoročnej edícii Rely Dakar v Saudskej Arábii stále drží v elitnej desiatke celkovej klasifikácie. V stredajšej 4. etape na ceste z Al Qaisumah do Rijádu dlhej 707 km, z ktorých bolo až 465 km meraných úsekov, obsadil napokon ôsmu priečku so stratou 13:03 min. na víťazného Španiela Joana Barredu Borta.

V celkovom poradí má manko 20:42 min. na vedúceho Brita Sama Sunderlanda. V stredu na Rely Dakar 2022 absolvovali jazdci najdlhší špeciál. Viac ako 400 km meraných úsekov ich síce čaká ešte dvakrát - v piatok a pondelok, no bude to len po 402 km.

Na čele je Sunderland

Tridsaťdeväťročný Žaškovčan v stredu nezačal ideálne a pohyboval sa v poradí na konci druhej desiatky, v druhej polovici 4. etapy však figuroval neustále v Top 10. Joan Barreda Bort dosiahol o 4:37 min. lepší čas ako druhý Čiľan Pablo Quintanilla. Sam Sunderland v celkovom poradí zvýšil svoj náskok na čele, pred aktuálne druhým Rakúšanom Matthiasom Walknerom vedie o rovné tri minúty. Z druhej priečky na tretiu klesol Francúz Adrien van Beveren, za britským súperom zaostáva o 4:54 min.

Svitko v hodnotení 4. etapy dlho figuroval na 10. priečke, no Američan Rick Brabec a pôvodne tretí Talian Danilo Petrucci dostali penalizáciu a klesli za slovenského motocyklistu. "Dnešná etapa bola zatiaľ najdlhšia. Bola veľmi rýchla a tvrdá, samé kamene a diery. Presne to nemám rád a mám z toho najväčší strach. Za tento výsledok som teda veľmi vďačný," napísal Svitko na svojom instagrame. Vo štvrtok je na programe spolu 560 km v okolí Rijádu, z toho bude 346 km meraných úsekov.

Zapletal so Sýkorom obsadili tretí stupienok

V súťaži štvorkoliek v stredu dosiahol najlepší čas Rus Alexander Maksimov, priebežným lídrom zostal Američan Pablo Copetti. Medzi automobilmi triumfoval Nasser Al-Attiyah z Kataru o 25 sekúnd pred Francúzom Sébastienom Loebom, v celkovom poradí vedie katarský jazdec o 38:05 min. Najlepší čas v stredu dosiahol domáci jazdec Yazeed Al-Rajhi, no vinou dvojminútovej penalizácie klesol až na priebežnú 5. priečku a celkovo je zatiaľ tretí. Čech Miroslav Zapletal so slovenským navigátorom Marekom Sýkorom obsadili 3. stupienok a v celkovom poradí sú na 26. mieste s trojhodinovým mankom na Al-Attiyaha.

Do cieľa zatiaľ prišli iba tri kamióny, v stredu zvíťazil Rus Eduard Nikolajev a post lídra si si udržal jeho krajan Dmitrij Sotnikov. Stále na trati je Maďar Zsolt Darászi, súčasťou jeho posádky je aj Slovák Ľubomír Palčo.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.