Slovensko bude mať na paralympiáde 32 športovcov, traja obhajujú zlaté medaily

v kategórii: Ostatné 0

Na ZPH 2018 v kórejskom Pjongčangu získali slovenskí športovci dovedna 11 medailí, všetky v paraalpskom lyžovaní a z nich až šesť bolo zlatých.

22.2.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenská výprava na zimných paralympijských hrách v čínskom Pekingu bude mať spolu 56 členov, z toho bude 32 športovcov. Slovensko bude mať zastúpenie v troch odvetviach - paraalpskom lyžovaní, curlingu na vozíku a premiérovo aj v parahokeji.

ZPH 2022 sa uskutočnia od 4. do 13. marca a známe sú už aj mená vlajkonosičov, ktorí slovenskú výpravu privedú na plochu počas otváracieho ceremoniálu podujatia. Budú nimi Miroslav Haraus (paraalpské lyžovanie) a Monika Kunkelová (curling na vozíku). Slovenský paralympijský výbor (SPV) o tom informoval prostredníctvom tlačovej správy.

Farkašová, Haraus a Krako obhajujú zlato

Na ZPH 2018 v kórejskom Pjongčangu získali slovenskí športovci dovedna 11 medailí, všetky v paraalpskom lyžovaní a z nich až šesť bolo zlatých. Titul paralympijského šampióna budú naprieč rôznymi disciplínami obhajovať Henrieta Farkašová, Miroslav Haraus a Jakub Krako. Novými tvárami v paraalpskom lyžovaní na ZOH budú Alexandra Rexová a Vanesa Gašková.

Reprezentanti SR v curlingu na vozíku dosiaľ štartovali na ZPH dvakrát. V Soči 2014 obsadili 6. priečku a v Pjongčangu 2018 ôsmu pozíciu. V porovnaní s Kórejskou republikou v slovenskom tíme prišlo len k jednej zmene, Imricha Lyócsu nahradila úspešná parastolná tenistka Alena Kánová. Tá sa to výberu vrátila, pretože štartovala aj na ZPH v Soči.

Premiéra parahokejistov

V parahokeji sa Slováci prebojovali na ZPH premiérovo. Miestenku v Pekingu si vybojovali na kvalifikačnom turnaji v nemeckom Berlíne na prelome novembra a decembra 2021, odkiaľ postúpili spolu s Talianmi. V Pekingu v základnej B-skupine nastúpia Slováci proti Talianom, Čechom a domácim Číňanom.

Do Pekingu odletí výprava SR v piatok 25. februára z Viedne cez Frankfurt nad Mohanom.PARAALPSKÉ LYŽOVANIE

Športovci (13): Henrieta Farkašová, Michal Červeň (navádzač), Alexandra Rexová, Eva Trajčíková (navádzačka), Jakub Krako, Branislav Brozman (navádzač), Miroslav Haraus, Maroš Hudík (navádzač), Marek Kubačka, Mária Zaťovičová (navádzačka), Martin France, Petra Smaržová, Vanesa Gašková

Realizačný tím: Martin Makovník (vedúci tímu a asistent reprezentačného trénera), Roman Petrík (reprezentačný tréner), Dušan Chromý (kondičný tréner), Juraj Medera, Martin Motyka, Paulína Píšová (členovia realizačného tímu), Miriam Šinglerová (fyzioterapeutka), Michal Beladič (masér)

CURLING NA VOZÍKU

Športovci (5): Radoslav Ďuriš, Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Alena Kánová, Peter Zaťko

Realizačný tím: František Pitoňák (reprezentačný tréner), Milan Bubeník (člen realizačného tímu, lekár)

PARAHOKEJ

Športovci (14): Eduard Lepáček, Miroslav Pastucha, Peter Štít, Miroslav Kardoš, Slavomír Ferenčík, Peter Kaščák, Erik Fojtík, Michal Hlinka, Marián Ligda , Martin Joppa, Miroslav Stašák, Miloš Večerek, Dávid Korman, Róbert Turic

Realizačný tím: Miroslav Dráb (vedúci tímu a asistent trénera), Radoslav Bielečka (reprezentačný tréner), Zuzana Kršáková, Martina Kormanová (fyzioterapeutky), Andrej Granatier, Igor Kupčo (kustódi).

VEDENIE VÝPRAVY A PODPORNÝ TÍM

Tomáš Varga (vedúci výpravy), Peter Čaplický (zástupca vedúceho výpravy), Milan Petro (lekár výpravy), Linda Zatkalíková (covid manažérka výpravy), Monika Dzuriková, Patrick Casteau, Martina Beszédesová, Ťia-Chua Wang (administrátori)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.