Slovenskí atléti napriek skvelému Volkovi na európskych hrách v Minsku v tímovej súťaži skončili

v kategórii: Ostatné 0

Príjemne prekvapila miešaná štafeta na 4 x 400 m v zložení Denis Danáč, Iveta Putalová, Daniela Ledecká, Šimon Bujna, ktorá nečakane zvíťazila v najlepšom slovenskom výkone histórie. (WebNoviny.sk).

Slovenský atletický tím v súboji o postup do semifinále na II. európskych hrách v bieloruskom Minsku skončil v netradičnej súťaži Dynamic New Athletics (DNA) v úvodnom štvrťfinálovom dueli na 5. mieste.

Slováci predstihli Švajčiarsko. Zvíťazilo Taliansko pred Gréckom a Lotyšskom, pred Slovákmi skončilo ešte Poľsko. Do semifinále k šestici postupujúcich z 1. kola (Nemecko, Česko, Rusko, Ukrajina, Bielorusko, Francúzsko) sa pridali Taliani a Gréci.

Príjemne prekvapila miešaná štafeta

Slovenský tím začal svoje účinkovanie takisto ako v úvodnom kole - víťazstvom halového majstra Európy z Glasgowa na 60 m Jána Volka v šprinte na 100 m. Strieborný minský medailista v tejto disciplíne triumfoval v protivetre 1,5 m/s časom 10,45 suverénne s náskokom 20 stotín pred Talianom Rigalim, ale bol o 7 stotín horší ako v 1. kole.

Príjemne prekvapila miešaná štafeta na 4 x 400 m v zložení Denis Danáč, Iveta Putalová, Daniela Ledecká, Šimon Bujna, ktorá nečakane zvíťazila v najlepšom slovenskom výkone histórie 3:20,43 min s takmer dvojsekundovým náskokom pred Talianskom (3:22,41) a Gréckom (3:22,88). Víťazné kvarteto stiahlo z predošlého slovenského maxima štvorice Martin Kučera, Alexandra Štuková, Daniela Ledecká, Šimon Bujna z nedeľného 1. kola na EH až 2,22 sekundy.

Slováci štartovali v štafete z poslednej priečky

Bodové zisky po 8 disciplínach boli nasledovné: Grécko 72, Taliansko 62, Lotyšsko 54, Švajčiarsko 50, Slovensko a Poľsko po 47. Slovensko preto vybiehalo na záverečnú stíhaciu štafetu 800 - 600 - 400 - 200 m z poslednej priečky, o ktorú sa delilo s Poľskom.

Na štvrté Švajčiarsko však strácalo na hendikepe len jedinú sekundu (1 bod straty = hendikep 0,33 s). Slováci napokon Švajčiarov predbehli, no Poliaci im výrazne ušli, takže reprezentačný tím obsadil v konečnom účtovaní v prvom z troch štvrťfinálových duelov 5. miesto a EH sa preň skončili.

Dynamic New Athletics - štvrťfinále

MUŽI

100 m: 1. Ján Volko 10,45, 2. Rigali (Tal.) 10,65, 3. Nyfantopoulos (Gréc.) 10,73

110 m prek.: 1. Fofana (Tal.) 13,44,... 5. Marco Adrien Drozda 15,32

výška - o 5. miesto: Tomáš Zeman - Hoffmann (Poľ.) x - x, (T. Zeman skončil 5.), kvalifikácia: T. Zeman - Merlos (Gréc.) 203 - 207, T. Zeman - Bremze (Lot.) x - 202

ŽENY

100 m: 1. Chatzirigová (Gréc.) 11,44,... 5. Monika Weigertová 11,82 - osobný rekord a slovenský výkon roka

100 m prek.: 1. Zbärenová (Švajč.) 13,26,... 3. Lucia Vadlejch 14,13

diaľka - o 5. miesto: Jana Velďáková - Schwarzentruberová (Švajč.) 568 - 577 (J. Velďáková skončila 6.), kvalifikácia: J. Velďáková - Latiniová (Tal.) x - 513, Faková (Poľ.) 568 - 578

oštep - o 5. miesto: Júlia Hanuliaková - Meyerová (Švajč.) 40,78 - 42,51 (J. Hanuliaková skončila 6.), kvalifikácia: J. Hanuliaková - Yfantidouová (Gréc.) 36,73 - 53,12, J. Hanuliaková - Jemaiová (Tal.) 44,45 - 55,27

MIX

4 x 400 m: 1. Slovensko (Danáč, Putalová, Ledecká, Bujna) 3:20,43 - najlepší slovenský výkon histórie (doteraz 3:22,65 kvarteto M. Kučera, Štuková, Ledecká Bujna v 1. kole EH), 2. Taliansko 3:22,41, 3. Grécko 3:22,88

stíhacia štafeta (800-600-400-200 m mix - čisté časy): 1. Taliansko 4:25,53, 2. Grécko a Poľsko obe 4:29,18, 4. Lotyšsko 4:29,28, 5. SR (Jablokov, Štuková, M. Kučera, Weigertová) 4:34,10, 6. Švajčiarsko 4:35,50

KONEČNÉ PORADIE I. ŠTVRŤFINÁLE (určilo ho poradie "stíhačky", štartovalo sa s hendikepmi): 1. Taliansko 4:28,88 (hendikep +3,35 s), 2. Grécko 4:29,18 (+0,00), 3. Lotyšsko 4:35,28 (+6,00), 4. Poľsko 4:37,53 (+8,35), 5. SLOVENSKO 4:42,45 (+8,35), 6. Švajčiarsko 4:42,85 (+7,35).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.