Košický maratón ovládol Keňan Kerio, slovenským šampiónom sa stal Sahajda (foto)

v kategórii: Ostatné 0

Reuben Kerio zaznamenal celkovo 18. triumf maratónca z tejto vytrvaleckej veľmoci číslo jeden na východe Slovenska.

4.10.2021 (Webnoviny.sk) -

• aktualizované 3. októbra 2021, 13:25
Kenský vytrvalec Reuben Kerio sa časom 2:07:18 h stal víťazom 98. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Druhý skončil Etiópčan Hiribo Shano Share (2:07:48) a po tretie miesto si dobehol ďalší Keňan Albert Kipkosgei Kangogo (2:07:52).

Od traťového rekordu ho delili sekundy

Keria delilo v cieli na košickej Hlavnej ulici iba sedemnásť sekúnd od traťového rekordu, o ktorý pred deviatimi rokmi postaral kenský bežec Lawrence Kimaiyo (2:07:01 h). Napriek tomu sa postaral o celkovo 18. triumf maratónca z tejto vytrvaleckej veľmoci číslo jeden na východe Slovenska.

Afričania - s výnimkou lanského špecifického ročníka, keď bežalo iba 188 vytrvalcov a z toho len traja zo zahraničia - vládnu v Košiciach nepretržite od roku 2005.

Skvelý traťový rekord sa zrodil v ženskej časti pretekov. Víťazná Etiópčanka Ayuntu Kumela Tadesseová dosiahla čas 2:24:35 h a približne o minútu a pol zlepšila ženské maximum na týchto pretekoch, o ktoré sa predvlani postarala jej krajanka Sichala Kumeshiová (2:26:01 h). Najlepšou Slovenkou 98. ročníka MMM bola Sylvia Sebestian, ktorá získala šiesty titul majsterky SR.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Medzinárodný maratón mieru 2021 (fotografie)

Slovenským šampiónom je opäť Sahajda

Rolu domáceho favorita medzi mužmi zvládol Tibor Sahajda, ktorý obsadil celkové siedme miesto a pridal do zbierky tretí titul slovenského šampióna v maratóne. Za Keriom zaostal o 14:44 min. Vlaňajší víťaz Marek Hladík finišoval ôsmy s mankom 15:26 na víťazného Keňana.

Sahajda priznal, že sa v slnečnom počasí na košickej trati poriadne vytrápil.

Bol to boj o život. ´Desiatka´ bola prepálená a už som vedel, že to bude trápenie, keďže viem, na čo mám. Keď sa človek necíti dobre v prvej polovici, je automaticky jasné, že druhá polovica bude horšia. Pichalo ma v boku, vytrápil som sa... Chcel som vyhrať aspoň slovenský titul. Vydal som zo seba maximum, viac som nemohol," povedal 30-ročný bežec pri mikrofóne RTVS.

Niekoľkokrát chcel preteky vzdať

Priznal, že v priebehu pretekov viackrát rozmýšľal, že odstúpi.

"Ani neviem, koľkokrát som to chcel vzdať. Taký je maratón, je to nevyspytateľná disciplína. Som však hrdý na to, že som slovenská jednotka, a som rád, že hlava vydržala až do cieľa a nevzdal som sa pred domácim publikom," dodal Tibor Sahajda.

Víťazi si vyslúžili finančné prémie

Pre najlepších v celkovom poradí pripravili organizátori zaujímavé finančné prémie. Kerio i Tadesseová dosiahli časy pod 2:10 h, resp. 2:28 h (ženy), a zinkasujú tak po 15-tisíc eur. Tadesseová zároveň dostane aj bonus za traťový rekord 5000 eur.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.