Že by tu bol pes zakopaný? Šatan obehal kluby a prezradil šokujúce zistenie

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Ako v takýchto "profesionálnych" podmienkach chceme napredovať?

Už rok je v pozícii prezidenta SZĽH. Miroslav Šatan si chcel spraviť obraz o reálnom fungovaní slovenského hokeja a tak obehal postupne všetky kluby. To, čo zistil, je šokujúce.

Väčšina z nich vôbec nepracuje na profesionálnej úrovni a doslova len prežíva. Kluby na Slovensku nemajú dlhodobý koncept, snažia sa zháňať financie na to, aby prežili nasledujúci rok. Na progres či napredovanie ani pomyslieť. Česť výnimkám.

Šatan o svojich zisteniach porozprával v podcaste Boris a Brambor.

„Väčšina z nich funguje na minimalistickej verzii, kedy rozvoj nie je možný. Skôr len plánujú, ako prežiť ďalšiu sezónu, resp. ako nastaviť financie, aby zaplatili trénerov, ľad, dopravu a všetky výdavky, ktoré potrebujú. Nerozmýšľajú, čo bude o dva-tri roky, lebo na to nemajú čas. Od 90. rokov sa totiž dotácie krátili a kluby neustále hľadali nové možnosti, ako prežiť s klesajúcim tokom financií," opisoval Šatan negatívnu situáciu v slovenských kluboch.

Zdvojené funkcie, absentujúci kondiční tréneri, tréneri brankárov či špecializovaní tréneri mládeže. Aj taký je reálny obraz slovenských klubov. V zahraničí samozrejmosť, u nás rarita. Darmo potom môžeme hútať, kde je pes zakopaný a prečo sme sa dlhé roky na MS nedostali do vyraďovacej fázy. Darmo potom rozmýšľame, kde sa stala chyba, že nás predbiehajú krajiny ako Nemecko či Švajčiarsko.

„Dnes sme už v takej situácii, že v klube fungujú zdvojené funkcie. Jeden kouč vedie dve kategórie a do toho robí ešte niečo na štadióne. Keď som v lete obiehal kluby, tak som zistil, že veľmi málo z nich má brankárskeho alebo kondičného trénera. A to hovorím len o jednom tíme, pričom jednotlivé kluby ich majú aj desať vo všetkých kategóriách."

„A-mužstvo má kondičného trénera, ale tréner brankárov chodí vypomáhať z vedľajšieho tímu, lebo ani nemáme takýchto špecialistov. Korčuliarski tréneri pri mládeži existujú málokde. Neviem, či by sme ich vedeli zrátať na prstoch jednej alebo dvoch rúk."

Stav slovenského hokeja je skutočne alarmujúci. Ako podotýka Šatan, všetko je to hra peňazí. A jeden z hlavných dôvodov, prečo chce zisk z vlaňajších domácich MS využiť na pomoc klubom práve v tejto pokrivkávajúcej oblasti. Potrebné financie by Šatan rád investoval aj do rozširovania odborného vzdelania trénerov.

„Toto všetko sú veci, ktoré by sme mali podporiť peniazmi, aby kluby v budúcnosti vedeli vytvárať tieto pozície a vedeli poskytnúť hráčom a rodičom taký servis, aký možno hľadajú v zahraničí alebo aký majú špičkové mládežnícke kluby vo Fínsku či Švédsku," dodáva Šatan.