Zavreli sme si postupové dvere. Len tento veľmi nepravdepodobný scenár nás môže posunúť do štvrťfinále

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Čo potrebujú Slováci na postup do štvrťfinále hokejových MS 2019?

Déja vú. S Kanadou sme zápas stratili dve sekundy pred koncom (5:6), pričom sme v ňom dvakrát viedli o dva góly. O dva dni na to s Nemeckom sme súpera strelecky výrazne prevýšili, herne taktiež. Dve minúty pred koncom sme vyhrávali 2:1 a v tej chvíli sme mali pootvorené dvierka do štvrťfinále. Záver kľúčového stretnutia však naši chlapci nezvládli. Inkasovali sme dva zlepené góly a prehrali 2:3.

Z pootvorených postupových dvierok sa razom stali dvierka temer zavreté. Len veľmi nepravdepodobný scenár nás môže posunúť do štvrťfinále. Aj keď sme podali štyri dobré výkony, získali sme len tri body. Žalostne málo. Do konca skupiny odohráme už len zápasy proti Francúzsku, Veľkej Británii a Dánsku. Ak aj všetky tri vyhráme v riadnom hracom čase, budeme mať na konte 12 bodov.

Nemecko nepredbehneme. Nakoľko to vyhralo všetky štyri doterajšie súboje a vedie skupinu so ziskom 12 bodov. Môžeme ich maximálne vyrovnať, v ich prospech rozhodne víťazný vzájomný zápas. Navyše Nemci majú ešte tri zápasy pred sebou a môžu z nich niečo vyťažiť.

Potom je tu trojica Kanada, Fínsko a USA. Všetky tri majú našliapnuté na postup. Nalejme si čistého vína - Kanadu ani Fínsko určite nepredbehneme. S oboma sme prehrali vzájomný zápas. Kanada má na konte šesť bodov. Pred sebou však ešte štyri zápasy. Francúzsko a Dánsko budú pre "javorový list" povinné jazdy. To už bude 12 bodov. K tomu ešte zápasy proti Nemecku a USA. Ak z nich Kanada vyťaží čo i len bod (extrémne pravdepodobné), skončí bodovo pred Slovákmi.

Fínsko z troch zápasov má na konte sedem bodov. Pred sebou ešte štyri súboje. Dánsko, Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko. Vo všetkých štyroch sú Suomi obrovským favoritom. Cez 12 bodov pôjdu vzhľadom na súperov, ktorých majú ešte pred sebou, Kakko a spol. zaručene.

Takže cez Nemecko, Kanadu ani Fínsko cesta do štvrťfinále nepovedie. Zostáva len USA. S Američanmi máme víťazný vzájomný zápas. To znamená, že v prípade rovnosti bodov by sme postupovali my. Američania odohrali už štyri zápasy, majú osem bodov. Pred sebou ešte záverečné tri vystúpenia. Čaká ich Dánsko, Nemecko a Kanada.

S Dánmi to bude povinná jazda. Severania vyzerali síce celkom fajn, no po troch zápasoch ich tím opustila najväčšia hviezda z NHL Lars Eller. Údajne už pred turnajom mal dohodu so zväzom, že pomôže len v troch dueloch. To Američania zvládnu a budú na 11 bodoch.

Pokiaľ by z dvojzápasu Nemecko, Kanada vyťažili maximálne jeden bod, postúpili by sme. Boli by na 12 a ak my zvyšné tri duely vyhráme, tiež by sme boli na 12. Rozhodol by náš lepší vzájomný zápas. Že Američania prehrajú v zámorskom derby s Kanadou je predstaviteľné. Menej však už, že podľahnú Nemecku. Je to však jediné, na čo sa nám zostáva spoliehať. Postup už nemáme vo svojich rukách.

Američania hrajú proti Nemcom v nedeľu. Paradoxom je, že Nemci nám privreli postupové dvierka a práve oni nám ich výhrou nad Američanmi môžu znovu pootvoriť. Vlani na MS v Dánsku Američania Nemcov porazili 3:0. Na MS 2017 i MS 2016 však vyhrali Nemci (2:1 a 3:2). Následne však budeme potrebovať, aby USA prehrali v utorok v záverečnom vystúpení skupiny v derby s Kanadou.

Zhrňme si to. Pokiaľ sa nestane nejaké MEGA senzácia, do štvrťfinále sa Slovensko môže dostať len cez USA. Musíme v riadnom hracom čase vyhrať zvyšné tri zápasy. Zároveň Američania musia prehrať s Nemeckom aj Kanadou. Jeden z týchto zápasov môžu prehrať aj po predĺžení. V prípade rovnosti bodov by rozhodol náš lepší vzájomný zápas. Málo pravdepodobný scenár, no jediný ako-tak reálny, ktorý nás môže dostať späť do hry.