Vincent Lukáč: Ako prehral v kartách cenu pre najlepšieho hráča? A prečo bol 5 dní v cele?

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Vincent Lukáč v podcaste Boris a Brambor na zaujímavé témy: Prečo skončil na 5 dní v cele? Prečo odmietol NHL?

Vincent Lukáč patril k najlepším hráčom v dejinách hokejového Česko-Slovenska. Politická situácia bola počas jeho aktívnych hráčskych rokov iná ako v súčasnosti a len tak sa do zámoria nedalo dostať. Napriek tomu bol draftovaný do NHL v roku 1982 tímom Quebec Nordiques.

„V tej dobe dávali komunisti podmienku, že musíte získať na reprezentačnej scéne medailu a mať 31 rokov, až potom vás pustia do zahraničia. Mne vtedajší politici vybrali nemecký Rosenheim, bolo to po zlatom šampionáte 1985 a už som mal aj medailu aj stanovený vek," spomínal Lukáč v podcaste Boris a Brambor.

Uvažoval o emigrácii, v Quebecu už v tom čase žiaril jeho krajan Peter Šťastný. Napokon sa však rozhodol šancu zahrať si v NHL odmietnuť.

„Vtedy som bol v kontakte s Petrom Šťastným, ktorý už v Quebeku pôsobil. Uvažoval som, že z Nemecka emigrujem, aj brat Jožko mi dal požehnanie. Lenže s manželkou sme už mali malú dcérku a ona sa bála, že ak odídeme, tak neuvidíme svoje rodiny. Tak som zostal. Keď som sa vrátil domov, tak ma dokonca v Prahe aj zatkli. Mysleli si, že som podpísal kontrakt."

„Keby som mohol vrátiť čas, tak neváham ani sekundu a odídem do NHL. Aspoň by som bol z finančnej stránky zabezpečený, pretože na úspešných sa u nás doma zabúda," dodal.

Lukáč miluje nielen hokej, ale aj zábavu. Spomenul príhodu, ako dal raz do stávky v kartách cenu, ktorú získal ako najlepší hráč turnaja Izvestija.

„Spomínam si, že raz som vyhral cenu za najlepšieho hráča na ruskom turnaji Izvestije. Dostal som samovar na varenie čaju, trofej bola veľká ako Stanley Cup. Počas letu domov sme však hrali karty, nemal som už peniaze, tak som dal do pľacu samovar. A prehral som ho," spomína.