Václav Nedomanský mieri do Siene slávy NHL, dvanásť sezón odohral aj v bratislavskom Slovane

v kategórii: Hokej 0

Václav Nedomanský sa podieľal na ôsmich medailách československej reprezentácie z majstrovstiev sveta vrátane zlata na domácich MS 1972. (WebNoviny.sk).

head>27.6.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalého československého hokejového reprezentanta Václava Nedomanského uvedú do Siene slávy zámorskej hokejovej NHL.

V kanadsko-americkej profilige síce odohral necelých sedem sezón, ale viac ako dve dekády v nej pracuje ako skaut. Ceremoniál, na ktorom ho spolu s ďalšími piatimi osobnosťami uvedú do dvorany, naplánovali na 18. novembra 2019 tradične do kanadského Toronta.

Za "belasých" odohral 12 sezón

Václav Nedomanský sa narodil 14. marca 1944 v českom Hodoníne, nedávno teda oslávil 75. narodeniny. Jeho hokejové začiatky sú späté so Slovanom Bratislava. V "belasom" drese odohral dvanásť sezón a štyrikrát sa stal najlepším strelcom československej ligy.

Dnes jeho dres s číslom 14 visí pod strechou bratislavského Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Bol tiež jedným zo základných pilierov československej reprezentácie. Na konte má dve olympijské medaily - striebornú z Grenoblu 1968 a bronzovú zo Sappora 1972.

Podieľal sa aj na zisku ôsmich cenných kovov z majstrovstiev sveta, vrátane zlata na domácich MS 1972. Počas bohatej hráčskej kariéry zaznamenal v najcennejšom drese 163 gólov a je najlepším strelcom v histórii československej reprezentácie.

Druhý rodák z Česka v Sieni slávy

V Sieni slávy bude druhým rodákom z Česka. V roku 2014 do nej uviedli brankára Dominika Hašeka. Predtým v roku 1998 slovenského útočníka Petra Šťastného a v roku 1983 aj slovenského rodáka Stana Mikitu. Václav Nedomanský bol prvým športovcov z krajín "komunistickej" Východnej Európy, ktorý absolvoval profesionálnu hokejovú kariéru v Severnej Amerike.

Začínal v súťaži WHA, v prestížnejšej NHL debutoval až vo veku 33 rokov a hrával za Detroit Red Wings, New Yorku Rangers a krátko v tíme St. Louis Blues, ktorý nedávno získal premiérovo v histórii klubu Stanleyho pohár. V zámorskej profilige odohral viac než šesť sezón, nastúpil v 421 zápasoch základnej časti, pričom v nich zaznamenal 122 gólov a 156 asistencii. V play-off pridal 7 štartov (3+5).

Pracuje ako skaut pre kluby NHL

Po skončení hráčskej kariéry si najprv vyskúšal pozíciu trénera v Nemecku a Rakúsku, od leta 1992 pracuje ako skaut pre kluby NHL.

Začínal v Los Angeles Kings, neskôr pomáhal Nashvillu Predators a naposledy organizácii Vegas Golden Knights. V sezóne 2007/2008 spolupracoval so slovenskou hokejovou reprezentáciou a na Svetovom pohári 2017 bol skautom výberu Európy generálneho manažéra Miroslava Šatana.

Najcennejšej hokejovej klubovej trofeje sa síce nikdy nedočkal, napriek tomu sa dostal do elitnej hokejovej smotánky.

Spolu s ním do Siene slávy svetového hokeja uvedú aj Kanaďana Guya Carbonneaua, jeho krajanku Hayley Wickenheiserovú, ruského obrancu Sergeja Zubova, súčasného generálneho manažéra Pittsburghu Penguins Jima Rutherforda a amerického trénera Jerryho Yorka. Zaujímavosťou je, že Wickenheiserovú v máji 2019 uviedli v Bratislave do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

© SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.