V 16 rokoch bol najproduktívnejším Slovákom na MS. Má väčší potenciál ako Višňovský, znie z Nitry

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Na Slovensko to nie je také zlé, ako sa rozpráva. Potvrdil to 16-ročný mladík, ktorý sa stal najproduktívnejším Slovákom na MSJ.

Šimon Nemec. Jeden z top prospektov slovenského hokeja. Verte, v budúcnosti budeme o ňom ešte mnoho počuť.

Obrovský potenciál ukázal na nedávnych MS do 20 rokov. Bol jedným z trojice 16-ročných slovenských hokejistov, ktorí na turnaji dostali šancu. Nesklamal. Práve naopak. Pozitívne prekvapil.

Hoci bol jeden z najmladších, stal sa najproduktívnejším Slovákom na turnaji (4 asistencie). A to je obranca.

Niet divu, že mu po turnaji výrazne stúplo sebavedomie. Priznal to v rozhovore pre Pravdu.

„Na ľade sa cítim o niečo sebavedomejšie. Za morom som odohral niekoľko stretnutí proti najtalentovanejším hráčom na svete. Mnohí z nich už čoskoro zasiahnu aj do NHL. Zistil som, že s nimi dokážem držať krok. Že aj oni sa dajú ubrániť. Na druhej strane mi tiež ukázali, v čom sa potrebujem zlepšiť. Občas mi veru poriadne zamotali hlavu."

Na svoj vek je mentálne veľmi vyspelý. Svedčí o tom aj jeho nasledujúci názor. Často si prečítame alebo počujeme, ako je to na Slovensku s hokejom zle. A že lepšie pre mladých je ísť "von", do zahraničia. Šimon Nemec nesúhlasí. Sám je príkladom, že aj pod Tatrami môže vyrásť hokejový diamant.

„Na Slovensku to nie je také zlé, ako sa občas o tom rozpráva. Aj juniorský šampionát je toho dôkazom – priestor dostali aj hráči z extraligy a držali krok. V Nitre dostávam veľký priestor, čo je ďalšie veľké plus."

V drafte NHL bude dostupný v roku 2022. Stále má čas napredovať, zbierať skúsenosti, presvedčiť v zámorí o svojich kvalitách. Už teraz ho však rôzni zámorskí experti nielenže pasujú do prvého kola, ale dokonca do 10. miesta.

„Na jednej strane mi to veľmi lichotí, znamená to, že niečo viem a vidia vo mne potenciál. Avšak stále je to veľmi ďaleko. Môj draft prichádza do úvahy v polovici roka 2022. Dovtedy sa toho môže veľa zmeniť. A predovšetkým musím za ten čas potvrdiť, že na to mám."

Faktom je, že len štyria obrancovia na MS v Kanade nazbierali viac bodov ako Nemec (Fín Niemela, Američania York, Faber a Švéd Soderstrom). A to má slovenský zadák stále len 16.

Nečudo, že ho často porovnávajú s Ľubomírom Višňovským, ktorý zanechal veľkú stopu v NHL aj reprezentácii. Dokonca spod Zobora znie, že Šimon Nemec má ešte väčší potenciál ako legendárny "Višňa".

„Potenciál má možno ešte vyšší, ale je ešte skoro. Šimon má veľkú výhodu v tom, že je ofenzívny ,vie aj brániť a k tomu je ešte pravák, čo je vzácnosť. Človeku sa až nechce veriť, že je v šestnástich tak hokejovo vyspelý," vyhlásil manažér Nitry Tomáš Chrenko pre šport.sk.

Nemec dostáva v Nitre veľký priestor. Nastupuje v prvej obrane so skúseným Branislavom Mezeim, tréner Antonín Stavjaňa ho stavia aj na presilovky. Pred týždňom zažiaril v domácom stretnutí proti DVTK a na výhre 5:2 sa podieľal troma bodmi (1+2).

„Neskutočne číta hru a vie oklamať skúsených hráčov tak, že vyzerajú niekedy ako malé deti. Väčšinou vás niekto poteší, keď dá pekný gól, spraví peknú kľučku, ale Šimon ešte aj elegantne a s prehľadom bráni. Jednoznačne mu pomohol v sebavedomí šampionát do dvadsať rokov, keď sa mohol porovnať s najlepšími juniormi sveta," dodáva Chrenko.