Uzavretie ligy pomôže slovenskému hokeju, myslí si Lintner

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Richard Lintner si myslí, že uzavretie extraligy by pomohlo slovenskému hokeju.

Neľahká situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu zasiahla aj slovenskú najvyššiu hokejovú súťaž. Isté je, že jeden z dvojice maďarských tímov v budúcej sezóne z finančných dôvodov pokračovať nebude.

Na hrane sú aj niektoré slovenské tímy. HC Slovan Bratislava mal problémy ešte pred pandémiou, hráčom opäť meškali výplaty. Vedenie belasých hľadá nového investora, bez strategického partnera nebude klub schopný pokračovať.

„Komunikujem pravidelne so všetkými klubmi. Čas na prihlásenie sa do súťaže majú ešte niekoľko týždňov. Na základe licenčného konania zistíme skutočný ekonomický stav v kluboch. Zatiaľ nemáme indície, ktoré by nás nútili rozmýšľať o mimoriadne krízovom scenári. Sme pripravení, že sa do extraligy prihlási jedenásť slovenských klubov," uviedol šéf Pro-hokeja Richard Lintner pre šport.sk.

Kluby požadujú uzavretie súťaže, aby sa nemohlo zostúpiť. Lintner je tejto požiadavke naklonený, zároveň však upozorňuje na negatívne aspekty, ktoré uzavretie ligy môže priniesť.

„Sme v situácii, kedy extraligové kluby preferujú uzavretie súťaže, resp. chcú vylúčiť možnosť vypadnutia v nasledujúcich dvoch sezónach. Je to v súčasnosti legitímna požiadavka. Verím, že sa naplní. Na druhej strane prináša nezostupová súťaž vážny problém, čo sa týka prípadného postupu. Už teraz sme na hrane marketingového, ekonomického, obchodného, športového a spoločenského potenciálu súťaže, čo sa týka počtu klubov. Našou ambíciou je dostať sa v krátkom čase na optimálne číslo, ktorým je desať slovenských účastníkov v extralige. Zdá sa, že aj vo zväze je táto myšlienka vítaná. Čaká nás náročné obdobie. Rozširovanie ligy by bola cesta znižovania jej športovej aj ekonomickej stránky."

Lintner si uvedomuje, že v prípade uzavretia ligy bude motivácia tímov z nižšej súťaže značne oslabená, keďže nebudú mať možnosť bojovať o postup. Na druhej strane ale zmieňuje niekoľko výhod, z ktorých by mohla profitovať nielen liga, ale celý slovenský hokej.

„Výhodou nezostupovej súťaže je, že pred koncom prestupového obdobia sa najlepší hráči zídu v lepších tímoch a fanúšika čaká najkvalitnejšie možné vyvrcholenie ročníka. Tímy, ktoré chcú ušetriť a budovať koncepčne kádre, sa zase nemusia báť zostupu. Nezanedbateľným faktorom je aj využívanie mladších hráčov, ktorí by pri zostupovej súťaži nedostali toľko priestoru. Určite to bude aj na prospech reprezentáciám Slovenska. Uzavretie ligy by bol benefit nielen pre kluby, ale aj pre slovenský hokej."