Úspech fínskeho hokeja? Do šestnástich výsledky neriešia, dbajú na športovú všestrannosť, prezrádza Štrbák

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Martin Štrbák tri roky sledoval, ako Fíni pracujú s mládežou. Toto je tajomstvo ich úspechu!

Martin Štrbák absolvoval trojročné štúdium na univerzite Haaga-Helia v odbore športové trénerstvo a manažment. Získal množstvo cenných poznatkov, skúseností a z "prvej ruky" nahliadol do "kuchyne" fínskeho hokeja, ktorý sa v posledných rokoch teší mimoriadnym úspechom.

Fíni sú fantastickí korčuliari. No nie rozvoj korčuliarskych schopností je podľa Štrbáka alfou a omegou úspechu fínskeho hokeja a neustáleho napredovania.

„Nevnímal by som to dramaticky, aj slovenské deti sú korčuliarsky šikovné. Porovnávať však prácu s mládežou u nás a vo Fínsku je takmer nemožné. Hokej sa rýchlo vyvíja. Priznám sa, že sám si dobre nepamätám, ako som trénoval v mladosti. Vo Fínsku sú princípy jednotné, majú logickú stavbu i organizáciu," hovoril pre šport.sk.

Jedným z kľúčov pri rozvoji mladých hokejistov vo Fínsku je kladenie dôrazu na samotnú hru, zábavu, podporu tvorivosti a hokejového myslenia a nie tlak na výsledky.

„Do šestnástich rokov sa o výhre či prehre takmer nehovorí. Prvoradé je, aby mali mladí hokejisti z hry radosť, aby boli tvoriví."

Dôležitým prvkom vo fínskom koncepte rozvoja mladých hokejistov je aj športová všestrannosť. Tá prináša nielen prvok pestrosti, ale slúži tiež ako kompenzačný pohyb.

„Počas mojich dvoch trénerských rokov so žiakmi v Lahti som sa neraz stretol s tým, že hráč mi oznámil, že najbližší tréning vynechá, alebo uprednostní školský basketbalový zápas, či preteky v atletike. Spestrenie ich programu aj úplne odlišným športom tréneri navzájom podporujú s kolegami, ktorí vedú biatlonistov či futbalistov. Mládež tak má zabezpečený pútavý program, ktorý v konečnom dôsledku podporuje aj ich špeciálny hokejový rozvoj. Všetko sa to deje v pozitívnej atmosfére žičlivosti," prezrádza Štrbák.

45-ročný Štrbák je asistentom trénera Róberta Petrovického pri slovenskej reprezentačnej dvadsiatke a vedomosti a skúsenosti nadobudnuté počas troch rokov štúdia vo Fínsku môže implementovať aj v praxi.