Tri najväčšie alkoholové kauzy slovenských hokejistov. Jedna skončila až smrťou

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Alkohol je metlou ľudstva. Nevyhýbajú sa mu, žiaľ, ani profesionálni hokejisti.

Alkohol by do sveta profesionálneho športu nemal patriť. Ale všetci veľmi dobre vieme, že patrí. Jakub Vrána v minulosti prezradil, že Alexander Ovečkin ho posiela kupovať fľašu vodky. Hviezdny Rus však určite nie je jediným profi hokejistom či športovcom, ktorý sa rád pozrie na dno pohárika.

Koniec-koncov, na nedávnych MS navštívili ruskí hokejisti nemenovanú suši reštauráciu v Bratislave a čašníci im nestačili nosiť objednané pivá. Zábery dokonca zachytili, že čapovať chodili do neďalekého podniku.

Alkoholové kauzy sa však nevyhýbajú ani slovenským hokejistom. Pripomenieme si tri, ktoré zarezonovali asi najviac:

Vladimír Dravecký a jeho vylúčenie z reprezentácie

Dravecký bol kapitánom slovenskej reprezentácie na MS 2017. Veril mu Zdeno Cíger, pasoval ho za lídra tímu. Potom nastúpil ku kormidlu Craig Ramsay a vedno s generálnym manažérom Miroslavom Šatanom mu netolerovali prehrešok z turnaja v Nórsku. Pred druhým zápasom sa Dravecký vybral na večeru s Michelom Miklíkom. Nestihli večierku a ako lídrovi tímu mu to vedenie nášho tímu neodpustilo. Vyradilo ho z kádra a napokon si nezahral ani na olympiáde v Pjongčangu. Oficiálne nebolo potvrdené, že bol v hre alkohol, ale kto vie čítať medzi riadkami...

Oficiálny argument vyradenia Draveckého znel porušenie životosprávy. „Boli sme s Michelom Miklíkom na tímovej večeri a spomenuli sme si, že v Hamare je výborná reštaurácia so suši, a tak sme sa tam vybrali. Sme ako bratia a keďže sme sa dlhý čas nevideli, chceli sme sa porozprávať," hovoril na margo svojej kauzy Dravecký pre Plus Jeden Deň. „Do hotela sme sa vrátili pred jedenástou večer. Beriem všetko na seba, pokiaľ som niečo tým porušil. Takisto sa ospravedlňujem všetkým zúčastneným."

Od tejto kauzy sa Dravecký už v reprezentácii neobjavil a zjavne si dvere definitívne zabuchol. Náplasťou pre 34-ročného útočníka je, že tento rok vyhral s Třincom český extraligový titul.

Roman Kukumberg a jeho oslava výhry nad Magnitogorskom

Nadránom 10. októbra 2013 chytili policajti útočníka Slovana Bratislava Romana Kukumberga za volantom auta opitého. Oslavoval víťazstvo v KHL nad Magnitogorskom a prehnal to. Skončil na súde, uzavrel dohodu o vine a treste. Skončil s miernym trestom - dostal pokutu tisíc eur a ročný zákaz viesť motorové vozidlo.

„Veľmi ma mrzí, čo sa stalo. Nikdy predtým som si nesadol za volant po tom, ako som si niečo dal. Chcel by som sa ospravedlniť všetkým fanúšikom, ktorých moje konanie sklamalo a verím, že svojimi výkonmi na ľade to čo najskôr odčiním," povedal Kukumberg pre slovenské médiá tesne po incidente.

„Policajti Obvodného oddelenia Bratislava Staré Mesto-stred počas bežného výkonu služby zastavili a kontrolovali na Vajanského nábreží 33-ročného vodiča vozidla Toyota Land Cruiser. Vodičovi bola nameraná hodnota 0,56 mg/l alkoholu. Následne ho eskortovali na príslušné policajné oddelenie, kde s ním vykonali potrebné procesné úkony," uviedla krajská hovorkyňa Tatiana Kurucová.

„Roman bol klubom suspendovaný na jeden zápas a dostal pokutu na úrovni hornej hranice sadzby," informoval o treste zo strany klubu vtedajší generálny manažér Slovana Maroš Krajči.

Kukumberg stále aktívne hrá. Má 39 rokov, posledných päť sezón odohral za Hradec Králové. Dres ktorého klubu bude obliekať v budúcej sezóne aktuálne nie je známe, no končiť sa ešte nechystá.

Marcel Hanzal svojou nerozvážnosťou pripravil človeka o život

Niekdajší útočník Marcel Hanzal v roku 2006 pod vplyvom alkoholu zapríčinil smrteľnú dopravnú nehodu. Súd ho právoplatne odsúdil a poslal na štyri roky do väzenia. Po nehode ho trápili psychické problémy.

„Štyri roky vo väzení je naozaj dosť. Nešlo o (Hanzalov) úmysel, ale nešťastnú náhodu. Keby však obžalovaný pred jazdou nepil, zrejme by k nehode nedošlo. Alkohol je prejavom arogancie a drzosti vodiča," zdôvodnil svoj verdikt sudca Martin Bargel. Navyše dostal Hanzal tresť na šesť rokov zákaz viesť motorové vozidlo.

Tragický incident sa odohral koncom augusta 2006 neďaleko obce Krasňany pri Žiline. Opitý Hanzal nezvládol riadenie, zišiel mimo cestu, auto sa prevrátilo na strechu. Hanzal vyviazol síce bez vážnejších zranení, no jeho 21-ročný spoluhráč Štefan Blaho toľko šťastia, žiaľ, nemal a zahynul.

Hanzalovi namerali po nehode v dychu 1,5 promile alkoholu. Argumentoval, že Blaha ho ani na viackrát neuposlúchol a nedal si bezpečnostný pás. To mu mohlo zachrániť život. Hanzalovi v celej kauze priťažili predošlé skúsenosti s marihuanou a tiež opakované dopravné priestupky.

Po odsedení trestu a návrate z väzenia sa Hanzal k aktívnej hráčskej kariéru už nikdy nevrátil.