Strápňoval som sa s prejavom, spomína Šatan. Višňovského naštartovali namyslení Američani

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Strápňoval som sa, hovorí Šatan o pamätnom prejave na ceste za prvou medailou. Višňovského naštartovala namyslenosť Američanov

Je to presne 20 rokov, čo slovenská reprezentácia získala prvý cenný kov v samostatnej ére na svetovom šampionáte. V Petrohrade sa chlapci spod Tatier dostali k cennému striebru.

Kľúčový moment nastal pred štvrťfinále proti USA. Miroslav Šatan pred spoluhráčmi predniesol pamätný prejav, ktorý ich naštartoval k nečakanému víťazstvu nad favoritom.

„Spomínam si na prejav Mira Šatana. Niektoré časti z neho používam aj keď sa prihováram mojim mladým zverencom. Tie slová nám dodali silu i vieru, že môžeme niečo dosiahnuť. Aj bez hviezd a iba vďaka kolektívu," spomínal Richard Kapuš pre oficiálny web SZĽH.

„Večer pred zápasom vystúpil Miro na tímovom mítingu. Povedal nám, že máme veľkú šancu na úspech a aby sme si to uvedomili. Bol to jeden zo základov, že môžeme ísť ďaleko," pamätá si aj po 20 rokoch na Šatanove slová Michal Handzuš.

Samotný Šatan bol na spomínanom turnaji kapitánom slovenského tímu. Ako správny líder sa rozhodol pred vyraďovacou časťou šampionátu spoluhráčom prehovoriť do duše. Zabralo to.

„Pred zápasom s Američanmi som pri rôznych rečiach cítil, že si neverili. Brali to tak – že zajtra hráme proti favoritovi, ktorý neprehral. Nikto od nás nečaká víťazstvo. Takže si to odohráme a pôjdeme domov. Nepasovalo mi to. Chcel som ich presvedčiť, že spoločne môžeme dokázať nemožné. Pätnásť minút som sa pred nimi strápňoval a hovoril to, čo do mňa vošlo. Na konci mítingu sa však atmosféra menila. Asi videli, že nežartujem. A na druhý deň zdolali Američanov," zaspomínal si súčasný generálny manažér reprezentácie a zároveň šéf SZĽH.

Bývalý obranca Ľubomír Višňovský priznáva, že to nebol len prejav kapitána, ktorý slovenský tím zdravo nasrdil a naštartoval za víťazstvom. Ale tiež prehnane sebavedomé správanie zámorských hokejistov.

„Prišli sme na rozkorčuľovanie Američanov, sledovali sme ich pri striedačkách. Jason Blake, s ktorým som neskôr hral v Los Angeles aj Anaheime, na nás strieľal puky.Chceli nás rozdrviť, to nás trochu nasralo a správne naštartovalo."