Štipľavý odkaz Bokrošovi: Dlhodobo ženie slovenský mládežnícky hokej do záhuby!

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Trénerovi slovenskej hokejovej dvadsiatky Ernestovi Bokrošovi sa ušli poriadne tvrdé slová.

Pokoj zbraniam v slovenskom hokeji? Zdalo sa, že tomu tak naozaj bude. No MS hráčov do 20 rokov len odštartovali a hladina slovenských hokejových vôd sa opäť čerí. Mladí Slováci prehrali na úvod turnaja s Kanadou 0:6. Nedalo sa čakať, že by sme TOP favorita dokázali zaskočiť. No herný prejav nášho tímu bol slabý. Tréner Bokroš po stretnutí pochválil výkon gólmana Hrenáka a celej obrany, veľkej kritike však podrobil útočníkov, ktorí za celý zápas nevymysleli dokopy nič, navyše vo vlastnej obrannej zóne postrácali mnoho pukov a z týchto chýb rezultovali góly.

Veľkej kritike podrobila systém centralizovanej prípravy dvadsiatky a trénera Ernesta Bokroša Adriana Hosťovecká - zakladateľka hokejovej školy Svišť, v ktorej rozbiehal svoju kariéru napríklad aj obranca Martin Fehérváry. „Ernest Bokroš dlhodobo ženie slovenský mládežnícky hokej do záhuby. V podstate neprodukuje výsledky, ani hokejistov.  Pred juniorskými MS sme roky počúvali o tzv. existenčnom zápase. Je to jeden zápas v skupine (proti papierovo najslabšiemu súperovi), ktorý keď vyhráme, zostávame v kategórii A a nič sa nedeje. Zachránime sa do ďalších MS, kde sa opäť sústredíme na existenčný zápas. Inak tomu nie je ani tento rok," píše vo svojom blogu na webe dalito.sk Hosťovecká.

„Ale tréner sa poučil  a nerozpráva o tom. Ale okrem mediálnych ponaučení sa nič nezmenilo. Tréner Ernest Bokroš dlhodobo neprináša osoh mládežníkom na Slovensku. Už dávno mal byť preč. Trošku som posmutnela, že ho tento rok k reprezentácii vrátila nádej zmien v slovenskom hokeji – Miro Šatan. Neveriacky sme mnohí krútili hlavami.  Dúfajme, že si zlatý hokejista uvedomí svoju manažérsku chybu a odzrkadlí sa to pri sezónnom zhodnotení.  Na Slovensku je veľa  kvalitných mládežníckych trénerov. Je načase urobiť výmenu," volá Hosťovecká po zmene trénera dvadsiatky.

Bokroš sa vzdal pôsobenia pri kormidle nášho juniorského výberu po vlaňajšom šampionáte. Zdalo sa, že by ho mohol nahradiť Norbert Javorčík, tréner osemnástky, ktorá na domácom šampionáte príjemne prekvapovala sympatickým a odvážnym herným prejavom. Napokon však Bokroš zareagoval na ponuku nového GM reprezentácie Miroslava Šatana a pri dvadsiatke zostal.

Hosťovecká sa vo svojom blogu obula nielen do trénera Bokroša, ale aj do častokrát kritizovaného systému centralizovanej prípravy našej dvadsiatky. „Po minulé roky sme často poukazovali na zbytočnosť „hokejového projektu 20", ktorý financuje Orange. Ide o projekt, v ktorom sú sústredení nádejní reprezentanti do 20 rokov (máme taký aj do 18 rokov). Toto mužstvo nastupuje v našej najvyššej  hokejovej  lige. Z tohto projektu by mala vzísť naša reprezentácia na juniorské MS. V minulosti tomu tak nebolo ,  tento rok tvoria takmer polovicu našej reprezentácie. Ukázalo sa, že to je chyba! Ešte väčšia, ako vyhodené peniaze, keď sa z projektu presadili v repre na MS len 3 hráči… Jednoducho domáca (slovenská) najvyššia liga, nemôže pripraviť hráča na vrcholné svetové  podujatie. Ani v kategórii juniorov. O MS mužov a Olympiáde už reč nemôže byť vôbec…  Taká je realita, či sa to bude niekomu páčiť alebo nie."

Kto je Adriana Hosťovecká? V období 1986-1996 sa venovala žurnalistike, pôsobila napríklad v rádiu Twist. Od roku 1995 pôsobí v oblasti marketingu a reklamy. Ostatných dvanásť rokov sa pohybuje najmä v športovej oblasti.