So zbierkou pre HC Košice to vyzerá biedne. Darcovia si navyše neodpúšťajú posmešky

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Zbierka pre HC Košice sa nevyvíja dobrým smerom. Chcú 700-tisíc, majú ledva pár stovák a mnoho posmeškov ako bonus.

HC Košice riešia existenčné problémy. Nevedia, či budú hrať v Steel aréne alebo menšej Crow aréne. Nevedia s akými hráčmi budú hrať. A vlastne ani nevedia, či vôbec budú hrať.

Polovicu rozpočtu "oceliarov" vykrýval generálny partner US Steel Košice. Ten však rieši vlastné problémy a na financovanie hokeja mu nezvyšujú prostriedky. 30 percent z rozpočtu vykrývali príjmy zo vstupného. Pre nejasnú situáciu je však predaj permanentiek pozastavený.

HC Košice verejne priznali dlh vo výške 330-tisíc eur. Z toho 200-tisíc eur dlhujú za nájom Steel aréne.

„Klub sa hlási k tomuto dlhu a chce ho splatiť. Na druhej strane si treba uvedomiť, že od 9. marca klub nedostal jediné euro na účet. Neboli žiadne príjmy zo vstupného a od sponzorov. Ako a z čoho teda máme zaplatiť tento dlh? Záväzky môžeme začať splácať vtedy, keď začne fungovať klub. Skôr sa nedá. Veľmi podobnú situáciu existenčného rázu má Steel aréna," hovoril prezident klubu Július Lang pre šport.sk.

Bývalý prezident SZĽH Martin Kohút nedávno hovoril o tom, že príklad by si slovenské hokejové kluby mali brať z Michaloviec. Tie nevsádzajú na jedného obrovského partnera, ale majú zhruba stovku menších. V prípade, že niekoľko z nich dočasne vypadne, vedia fungovať aj napriek tomu. Dôkazom je, že vykúpili v ťažkých časoch slovenský hokejový trh a majú vysoké ambície.

„Všade počúvam od známych a novinárov: ,ako je možné, že náš dobrý sused z Michaloviec vie zabezpečiť sezónu a my nie?´ Treba si uvedomiť, že sme platili za prenájom Steel arény priemerne 500 000 eur za sezónu. Michalovský klub za štadión neplatí. Náklady hradí mesto. Okrem toho máme mládež, okolo 300 detí. Náklady na ňu činia 650-tisíc eur na sezónu. Aby sme sa mohli dostať na štartovú čiaru s ostatnými klubmi, musíme položiť na stôl vyše milión eur."

HC Košice sa dostali do zúfalej situácie. Aby mohli prihlásiť A-tím do novej sezóny Tipsport ligy, potrebujú 700-tisíc eur. Na túto čiastku vyhlásili verejnú zbierku. No nádejne to nevyzerá. Vyzbieralo sa zatiaľ sotva pár stoviek eur a k tomu množstvo posmešných komentárov.

„Aby sme zložili A-tím, chýba nám 700 000 eur. Vyhlasujeme preto zbierku. Potrvá do 15. júla, keď je termín prihlásenia sa do súťaže. Teraz je krásna príležitosť, aby sa Košičania a celé okolie spojili a dokázali, že sme hokejové mesto. Košice majú potenciál na to, aby vyzbierali peknú sumu. Čím viac peňazí vyzbierame, tým je väčšia pravdepodobnosť, že zostaneme v Steel aréne. Chcem zdôrazniť, že ide iba o dočasnú pomoc. Som presvedčený, že hokej by mal zostať pod krídlami oceliarní," hovoril Lang.

Koncom minulého pracovného týždňa sa čiastka v rámci verejnej zbierky pre HC Košice prehupla cez 2-tisíc eur. Prispievatelia však v nejednom prípade pripojili posmešné poznámky k prevodom. Napríklad:

„karma je zdarma", "manažéri klepnite si po vrecku", "Lang von", "HC Slovan majster ligy".

Zbierka potrvá  do 15. júna, kedy je termín prihlásenia do súťaže. V prípade, že v tento dátum nebude vyzbieraných 700-tisíc eur, HC Košice A-tím do Tipsport ligy prvýkrát v histórii neprihlásia. Vyzbierané prostriedky sa následne využijú na mládež.