Smutné priznanie reprezentanta: Jedno z detí nebude v poriadku celý život!

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Smrť manželky, vážne zdravotné ťažkosti jedného z detí, meškanie výplat v Chomutove. Reprezentantovi sa teraz rysuje zaujímavý angažmán

Jún 2016 sa čiernym písmom vryl do života slovenského reprezentačného obrancu Juraja Valacha. Jeho manželka Simona zomrela nečakane vo veku len 22 rokov. Lekárom sa podarilo zachrániť dvojičky Amálku a Jerguša.

Detičky oslávia v lete štvrté narodeniny. Valach pre Nový Čas porozprával o peripetiách, ktorým musí čeliť. Dcéra Amálka je, na šťastie, v poriadku.

„Hoci už ubehli takmer štyri roky od smrti manželky, stále je to veľmi ťažké. Dobrou správou je to, že dcérka Amálka je prakticky zdravá. Vie rozprávať, takže už nám vie dať najavo, čo potrebuje, či ju niečo bolí. Občas má trošku spomalenejšie reakcie, ale to je to najmenej. Chodí normálne aj do bežnej škôlky, takže máme z nej obrovskú radosť," pochvaľoval si šťastný otecko.

Horšie je na tom jej braček Jerguš, ktorý má vážne poškodený mozog.

„To sme už vedeli hneď po narodení, že bude mať problém na celý život, že tá diagnóza je vážna. On nechodí, neposadí sa a ani nerozpráva. Musíme sa o neho starať nonstop 24 hodín. Robí však menšie pokroky, dokonca nám lekári dali nádej, že po mentálnej stránke môže byť v poriadku, že by v budúcnosti vedel do určitej miery nám dať nejaký signál, že je hladný či potrebuje ísť na toaletu. Teraz sa môžeme iba domnievať, čo potrebuje," hovoril Valach.

Valach sa po smrti manželky musí postarať o živobytie pre dvojičky. Pokračuje v hokejovej kariére. V českom Chomutove však narazil na obrovský problém - absentujúce výplaty. S náročnou starostlivosťou o deti mu výrazne pomáhajú rodičia.

„Mamina sa vzdala roboty, pretože je nonstop pri Jerguškovi a otec tiež chodí iba na nočné. Je to náročné, ale nevzdávame sa. So synom denne doma cvičíme, chodí na rehabilitácie a aj k logopédovi. A pôjde aj do špeciálnej škôlky."

Po viac ako trojročnom pôsobení v českom Chomutove sa Valach sťahoval do rakúskeho Linzu. V tejto sezóne pôsobil v EBEL. Defenzívny bek nazbieral 9 bodov a 2 plusky v 32 zápasoch.

Je možné, že v EBEL bude pokračovať, no v drese slovenského nováčika Bratislava Capitals.

„Momentálne som voľným hráčom a pripravujem sa individuálne na nový ročník. Je šanca, že by som v tejto súťaži aj pokračoval. Prebiehajú debaty so slovenským tímom Capitals Bratislava, takže uvidíme. Bolo by to fajn aj preto, že by som bol blízko domova a mohol častejšie vidieť obe deti a rodičov."