Smutné 95. výročie tradičného klubu? K 30. júnu hrozí likvidácia

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Tradičné hokejové mesto pripúšťa reálny zánik hokeja. K 30. júnu hrozí likvidácia

Pondelok 11. mája 2020. Dátum, na ktorý upriami pozornosť snáď každý fanúšik žilinského hokeja. Práve v tento deň sa na mestskom zastupiteľstve bude rozhodovať o budúcnosti hokeja v Žiline. Konkrétne sa bude hlasovať o odpredaji klubu novému investorovi, ktorým je spoločnosť Lupiza.

V čom je problém, keď je tu záujem nového investora? V tom, že podľa predsedu predstavenstva MsHK Žilina Petra Durmisa sú určité snahy o likvidáciu žilinského hokeja.

„11. mája sa uskutoční mestské zastupiteľstvo, ale mám aj informáciu, že niektorí poslanci by nemuseli hlasovať za odpredaj klubu. A to aj napriek tomu, že by to znamenalo pre Žilinu likvidáciu k 30. 6. 2020," vyhlásil Durmis pre hokejportal.net.

Tesne pred štartom sezóny padli snahy odpredať klub investorovi Petrovi Černákovi, otcovi Erika Černáka, ktorý mal snahu angažovať Ernesta Bokroša do dvojroly hlavného trénera aj generálneho manažéra klubu.

Napriek tomu Žilina odohrala sezónu v prvej lige so cťou.

„Klub v dnešnej dobe nemá voči nikomu žiadne záväzky, ako jediný klub na Slovensku sme ani počas krízového stavu nepristúpili ku kráteniu finančných prostriedkov a aj hráči, aj zamestnanci majú vyplatené finančné prostriedky podľa zmluvných vzťahov," uviedol Durmis pre zilinskyvecernik.sk.

Finančné ozdravenie klubu a ekonomická stabilizácia prispeli k tomu, že sa do súťaže o odpredaj prihlásil aspoň jeden záujemca - spoločnosť Lupiza. Tá predstavila moderný, inovatívny projekt, chce využívať nové technológie a analýzu dát pri svojom koncepte. Výberová komisia projektu Lupiza dala 22 z 25 možných bodov.

V spomínaný dátum 11. mája má dôjsť na mestskom zastupiteľstve k schváleniu odpredaja klubu do rúk strategického partnera, ktorým má byť spoločnosť Lupiza. Či sa tak napokon stane, je otázne.

„Treba si uvedomiť, že ak nedôjde k odpredaju klubu, je v platnosti všeobecne záväzné nariadenie, ktoré hovorí o likvidácii klubu k 30. 6. 2020," dvíha Durmis varovný prst.

Tento variant by pre hokej v Žiline znamenal koniec.

„Bol by to koniec mužského hokeja v Žiline, práve v období 95. výročia založenia klubu, mal by obrovský dosah na fungovanie mládežníckeho hokeja, ale de facto by znamenal prepustenie zhruba 35 zamestnancov a ich zaevidovanie na úrade práce. Aj keby došlo k likvidácii klubu, mesto by si naďalej muselo plniť záväzky – lízing, rolba, kamerový systém, zmluvné vzťahy a ďalšie veci. Na základe všetkých týchto okolností verím, že sa zastupiteľstvo rozhodne správne a podporia odpredaj klubu," zaželal si.