Slzy fanúšikov pokropili grandiózny výkon

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Náš pohľad na stretnutie Slovenska s Kanadou na MS 2019.

Slovenský hokejový fanúšik po dvoch skvelých výkonoch proti USA (4:1) a Fínsku (2:4) bol v túžobnom očakávaní, čo naši chlapci predvedú proti Kanade. Bol to opäť grandiózny výkon. Možno ešte lepší ako v predošlých dvoch stretnutiach. No na body nestačil.

Slováci sa do hráčov Kanady pustili s obrovskou chuťou a túžbou pobiť sa o dobrý výsledok. Nebojácne dohrávali súboje, nebáli sa fyzickej hry a "javorovým listom" to vôbec nechutilo. Po zlepených góloch Sukeľa a Lišku sme po úvodných 10 minútach vyhrávali nad hrdým súperom 2:0 a pivo fanúšikovi chutilo ešte lepšie ako zvyčajne.

Hráči Kanady ukázali svoju pravú tvár. Frustrovaní z priebehu stretnutia sa snažili o provokácie a výsledkom boli hromadné šarvátky. Asi to zámorskí hráči potrebovali na nabudenie, lebo ešte do konca prvej tretiny sa gólmi Manthu a Theodorea dostali do zápasu a vyrovnali na 2:2.

Déja vú. Slováci opäť odskočili na dva góly, keď sa krátko po sebe presadili Nagy a Liška. Bolo to 4:2 a slovenský fanúšik v kútiku duše veril, že sa podobný scenár ako zažil v prvej tretine nezopakuje. Zopakoval. Kanaďania cítili, že je zle a pridali na aktivite, dôraze, dokázali zatlačiť. Zásluhou Marchessaulta a Cirelliho vyrovnali na 4:4.

O niekoľko minút sa lámal chlieb. Tomáš Tatar strelil gól, ktorý napokon nebol uznaný pre kontakt Richarda Pánika s gólmanom Mattom Murrayom. Momentum sme mohli dostať späť na svoju stranu. Naopak, po dvoch inkasovaných góloch a tomto nepriaznivom verdikte sa preklopilo na stranu hostí. Len štyri minúty prešli od tohto momentu, keď Rybár pustil lacný gól po strele Stechera a prenechal miesto v bránke Marekovi Čiliakovi.

Veľká smola pre Rybára, ktorý inak chytal výborne. Veľká smola aj pre celý náš tím. Chlapci opäť húževnato bojovali, korčuliarsky stíhali, boli tvrdí, nebojácni, tlačili sa do bránky, dávali do hry srdiečko. Odmena prišla v 52. minúte, keď sa druhýkrát gólovo presadil Sukeľ a vyrovnal na 5:5. Čo čert nechcel, dve sekundy pred koncom riadnej doby skóroval Mark Stone a pohľad na tribúny ukázal mnohých fanúšikov Slovenska v slzách. Slzy, ktoré pokropili ďalší náš grandiózny výkon.

Podali sme tri výborné výkony. Smutné je, že sme z nich vyťažili napokon len tri body. Siahali sme na viac. Mali sme na viac. Na druhej strane aj tieto tri body nám môžu výrazne pomôcť na ceste do štvrťfinále, ak zvládneme nasledujúce štyri duely proti papierovo slabším celkom ako boli Američania, Fíni a Kanaďania.

Dať päť gólov Kanade, to sa nestáva každý deň. Náš výkon bol naozaj kvalitný. Čo jediné by sa dalo vytknúť, horšia disciplína. Kanade sme dávali až priveľa presiloviek vzhľadom k tomu, akú obrovskú silu v nich majú. Hráči zámorského tímu ich využívali a trestali nás, veď v presilovke nám dali tri góly, teda polovicu svojich gólov v stretnutí.

Skutočná sila tímu sa ukáže teraz. Po dvoch prehrách po dobrých výkonoch. Dokážeme sa oklepať a hodiť ich za hlavu? Prepnúť režim a sústrediť sa na ďalších súperov menej zvučných mien, no o to zradnejších? Ak áno a dokážeme nadviazať na predošlé tri výkony, potom by sme sa o štvrťfinále nemuseli strachovať.