Slovensko môže organizovať MS v hokeji. Prezident IIHF rokuje s viacerými stranami

v kategórii: Hokej autor: Marcel Vargončík 0

Hokejový šampionát pripadá v roku 2021 Minsku a Rige.

Avšak, prezidentské voľby v Bielorusku zmenili celú situáciu. Voľby vyhral opäť Alexander Lukašenko a v celej krajine začali veľké protivládne protesty. Mnohí občania považujú voľby za sfalšované. Za víťazku označujú Svetlanu Tichanovskú.

Napriek tomu sa šéf hokejovej federácie René Fasel usiluje zorganizovať majstrovstvá sveta v Minsku a Rige. Pracuje aj s inými alternatívami.

Už sa stretol s Alexandrom Lukašenkom. Rozprávali sa o možnostiach usporiadania svetového šampionátu. Krisjanis Karinš, lotyšský premiér, ešte vlani vyhlásil, že si nevie predstaviť organizovať turnaj spoločne s Bieloruskom. V krajine sa objavili masové politické protesty proti zmanipulovaným voľbám a silové zložky hrubo útočili na občanov krajiny.

Lukašenko počas rozhovorov s Faselom pripustil, že dokáže zorganizovať šampionát aj bez Lotyšska.

Medzinárodná hokejová federácia pracuje aj s ďalšími možnosťami. O šampionát v roku 2021 sa prihlásilo Dánsko. Šancu na organizovanie turnaja má aj Slovensko, pretože hlavní predstavitelia hokejovej federácie začali rozhovory so slovenskou stranou.

„Našou úlohou je nazhromaždiť čo najviac informácií a predložiť ich Rade IIHF, ktorá potom urobí čo najlepšie rozhodnutie. To zahrňuje aj prehodnocovanie, či by nemohla byť spoluorganizátorom MS aj iná krajina. Obdržali sme ponuku z Dánska a vedieme rozhovory aj so Slovenskom," prezradil Fasel pre oficiálny web IIHF.

Šampionát by sa mal konať v termíne od 21. mája - 6. júna 2021.