Slovenskí Sedinovci v Estónsku. Aká je tam kvalita súťaže a život?

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

"Slovenskí Sedinovci" zbierajú hokejové aj životné skúsenosti v Estónsku. Čo hovoria na kvalitu tejto súťaže a aký je tam život?

Daniel Baránek a David Baránek. Slovenské hokejové dvojčatá, ktoré sa rozhodli zbierať nové hokejové aj životné skúsenosti v Estónsku.

Prostredníctvom programu Erasmus študujú na Tallinn University of Technology a popri tom hrajú aj v estónskej najvyššej súťaži. Pôsobia v tíme HC Panter Tallinn.

„Mali sme aj ponuku zo Slovenska. Odmietli sme ju, pretože sme chceli ísť do zahraničia," hovoril David pre hockeyslovakia.sk.

Estónska najvyššia súťaže je pre Slovákov veľkou neznámou. Má len päť účastníkov, raritou nie sú ani dvojciferné výsledky.

„Liga nie je profesionálna a plat nedostávame. Čo sa týka zabezpečenia, je to na kvalitnej úrovni. Všetko, čo potrebujeme, máme zabezpečené a ak máme nejaký problém, vždy nám pomôžu a sú veľmi ústretoví. Keďže študujeme, nie sme profesionáli," dodáva David.

David v úvodných troch zápasoch sezóny strelil tri góly a nazbieral štyri body. Jeho dvojča Daniel si drží priemer dva body na zápas. V troch stretnutiach dvakrát skóroval a pridal štyri asistencie. Aká je kvalita súťaže?

„Čo sa týka úrovne súťaže, zatiaľ sme odohrali iba pár zápasov a môžeme povedať, že je porovnateľná s prvou slovenskou hokejovou ligou, hrá sa rýchly, fyzický hokej. Čo je veľmi zaujímavé, v tímoch dávajú šancu hrať veľmi mladým chalanom, ktorí tak majú možnosť učiť sa od starších. Samozrejme, jadro tímu tvoria skúsení hráči," ozrejmuje David.

"Slovenskí Sedinovci" hokejovo vyrastali v Trnave. V minulej sezóne hrali za Trnavu a Senicu. V sezóne predtým si vyskúšali zámorský hokej vo WSHL v dresoch Oklahoma City Blazers a Ontario Avalanche. Nejde teda o ich prvú zahraničnú skúsenosť.

22-ročné dvojičky išli do Estónska nielen za štúdiom a hokejom, ale tiež zbierať nové životné skúsenosti. V rozhovore pre hockeyslovakia.sk opísali aj, ako vyzerá život v tejto pobaltskej krajine.

„Estónsko je veľmi vyspelá krajina. Hoci boli pod nadvládou Ruska, krajina je veľmi moderná a čistá. Je tu krásna príroda, hlavne veľa lesov, ktoré sa nachádzajú na väčšine územia, dokonca aj v blízkosti centra hlavného mesta.

Prekvapil nás školský systém, ktorý sa výrazne líši od toho nášho na Slovensku. Vysokoškolské štúdium je založené prevažne na samoštúdiu. Medzi zaujímavosť patria roboty, ktoré chodia po uliciach a robia rozvoz jedla, takže nám môže doniesť pizzu robot," odhaľuje Daniel Baránek.