Šéf HKM Zvolen Dušan Mráz: Je tu obrovský problém a nikto ho nechce riešiť

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Obrovský problém, o ktorom sa takmer nehovorí a už vôbec sa nerieši. Bude sa týkať všetkých extraligových klubov, varuje šéf HKM Zvolen Dušan Mráz.

Všade čítame a počúvame o zdražovaní. A nielen to, už ho aj cítime na našich peňaženkách. Prudko hore stúpajú ceny energií. V tejto súvislosti predseda predstavenstva HKM Zvolen Dušan Mráz načrtol závažný problém, ktorý postretne pravdepodobne všetky extraligové kluby.

K ekonomike však poviem jednu dôležitú vec. A týka sa rozpočtu na novú sezónu. Z jedného dôvodu s tým máme problém. My prevádzkujeme zimný štadión po dohode s mestom tak, že sa nám kontrolujú náklady z mestského úradu. Máme zmluvu, že 25% z nákladov na štadión hradíme my. Zvyšok je o tom, že mesto si u nás objednáva zvyšné obhospodárenie štadióna, ktoré je určené krasokorčuliarom a mládeži. Neviem, ako to teraz skončí, lebo v roku 2021 sme za 1 MWh platili 67 eur. Tak to roky platilo, kolísalo to maximálne na 10%. V roku 2022 však je cena za MWh štvornásobná. Boli sme tak nútení čo najskôr vypnúť ľad," hovoril otvorene šéf HKM Zvolen pre hokejportal.net.

„V starom roku bola táto cena len za štyri mesiace. V tom ďalšom to už bude celý rok. Dokonca dnes keby sme urobili cenu na rok 2023, tak za 1 MWh je cena 440 eur. A to aj keby sme platili tých 25%, mne to vyjde na 400 000. A na to jednoducho nemáme. Toľko peňazí za prevádzku," netají Dušan Mráz.

Extraligové kluby evidentne čakajú ťažké časy. Dva roky bojovali o holé prežitie kvôli koronavírusu. Pozatvárané štadióny, nemohli počítať s peniazmi do klubovej kasy za vstupné. Teraz zas problém s prudkým zdražovaním energií, ktorý viditeľne zo strany štátu nie je záujem riešiť.

A to ja nechcem vyplakávať, lebo to je problém nášho klubu, ale verím, že sa to dotkne každého, lebo prevádzkovatelia sú na Slovensku v zásade mestá. Je tu teda obrovský problém s energiami a nikto to nechce riešiť. Nikto nás nepočúva," pokračoval Mráz.

Zo strany štátu musí prísť nejaká tarifa. Ja som písal na zväz, Miro Šatan na príslušné ministerstvo, ale tam je to bez odozvy. Infraštruktúru máme v zlom stave a staré zariadenia majú obrovskú spotrebu energie. Očakával som, že tam bude výzva z plánu obnovy, lebo jedna kapitola tam je o úspore energií. Prečo sa tam nedali na úsporu energií športovísk? Nemáme k tomu ani euro vyhradené, pritom veľa eurofondov sa nevyčerpá. Ešte tam sú dva roky na čerpanie a zo 7,4 miliardy sa nevyčerpalo ani 50%. Toto je pre mňa nepochopiteľné. Vo vláde tohto štátu ešte nikdy nebol nadšený podporovateľ športu. Ani nemusí byť nadšený, stačí len povedať, že chceme, aby nám mládež športovala," dodal.