Šatan odpovedá na kritiku Šuplera a spol.: Mudrlanti, aj bývalí tréneri sú zodpovední za stav súčasného hokeja!

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Šatan reagoval na kritické vyjadrenia Šuplera

Július Šupler či Ján Filc. Bývalí tréneri slovenskej reprezentácie otvorene do médií kritizujú po neúspešnom pôsobení slovenskej dvadsiatky na MS v Česku stav slovenského hokeja.

Generálny manažér a prezident zväzu v jednej osobe Miroslav Šatan v podcaste na hockeyslovakia.sk reagoval na túto kritiku.

Pripomíname, že napríklad Július Šupler, ktorý ako tréner so Šatanom vytiahol slovenský národný tím na MS z C-kategórie do elitného "áčka", vyhlásil pre portál šport24.sk na adresu bývalého útočníka:

„Nie je možné, aby celý hokej riadil sám prezident a manažér v jednej osobe. Šatanovi chýba poradný orgán a oponentúra. Jeho rozhodnutia často nie sú správne."

„Prekvapuje ma, že každý rok vyjde do médií veľa mudrlantov a niekoľko bývalých trénerov, ktorí boli dlhé roky zapojení do hokeja a sú spoluzodpovední za súčasný výsledok. Ale nejako si to neuvedomujú. Samozrejme, počkáme si, kým príde tréner Róbert Petrovický s odborným hodnotením, čo tam videl on a na čom to stálo," vyhlásil Šatan.

Šatan zdôrazňuje, že nie súčasné vedenie slovenského hokeja môže za negatívny stav, v akom sa v súčasnosti nachádza, ale práve ľudia, ktorí pri reprezentácii pracovali v minulosti. Vrátane bývalých reprezentačných trénerov.

„Výsledky, ktoré teraz žneme, sú dôsledkom vývoja hokeja u nás. Uvedomujeme si, že to nie je dostatočné. Všetci ľudia, novinári, bývalí hráči i ľudia na zväze sa to snažia zlepšiť, no každý vie, že rýchle riešenia neexistujú a bude to chcieť trpezlivosť. Najmä však veľkú spoluprácu klubov a trénerov. Je dôležité sa totiž zamyslieť, ako sme tu robili veci posledných 10 – 15 rokov a ako ich chceme robiť ďalej."

Július Šupler často kritizuje rozhodnutie Miroslava Šatana za to, že na pozíciu hlavného trénera národného tímu angažoval jeho rovesníka Kanaďana Craiga Ramsayho. Argumentujúc tým, že Slovensko by si malo budovať vlastnú identitu a neuberať sa kanadskou či fínskou cestou.

Šatan má však opačný názor. Podľa neho je nevyhnutné čerpať inšpiráciu v zahraničí, inak sa nám hokejový vlak bude rýchlo vzďaľovať.

„V trénerskom hnutí prebieha diskusia. Je tu skupina, ktorá odmieta nové zmeny, veľmi sa im bránia a chceli by nejakú slovenskú cestu. Potom je tu skupina ľudí, ktorá sa im snaží vysvetliť, že slovenská cesta je to, čo vidíme teraz. Čiže je potrebné, aby sme tomuto smeru pridali všetko z krajín, ktoré to v posledných rokoch robia úspešne. Treba si ale zachovať aj svoje dobré veci, ktoré tu dlhodobo fungovali. Zároveň sa však nebáť pribrať 10 či 20 percent nových poznatkov alebo metód. Je potrebné sa zamyslieť minimálne nad nimi, resp. dať im na chvíľku šancu," hovorí Šatan.

Šatan vyzýva ľudí v slovenskom hokeji, aby pracovali s viac otvorenou mysľou ako doteraz, pretože náš hokej bude stagnovať o to dlhšie.

„Tento proces bude trvať ešte dlhé roky, pretože momentálne je oveľa menej ľudí, ktorí sú za zmenu, ako tých, ktorým zmena veľmi nevonia. Čím viac budeme mať takých bolestivých výsledkov, ako sme mali teraz na ‚dvadsiatkach’, tým skôr si uvedomíme, že zmena bude naozaj potrebná."