Rybár o svojom konkurentovi vo Fínsku: Podobného brankára som nevidel ani na farme

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Je druhý najlepší brankár fínskej Liigy. Patrik Rybár o náročnej konkurencii vo Fínsku.

Patrik Rybár zažíva vydarenú sezónu v drese fínskeho Kärpät Oulu. Šancu dostal zatiaľ v 14 zápasoch a je druhým najlepším brankárom fínskej Liigy. V percentuálnej úspešnosti zásahov (94 %) i v priemernom počte inkasovaných gólov (1,29).

Napriek výbornej forme sa nepredstavil na Nemeckom pohári a slovenské farby nebude hájiť ani na decembrovom Švajčiarskom pohári. V Nemecku chýbal pre zdravotné problémy.

„V črevách sa mi objavila baktéria. Bol som na endoskopii, krvných testoch. Telefonoval som s trénerom brankárov v reprezentácii Jánom Lašákom, že mám problémy a vysvetlil som mu situáciu. Vždy, keď som sa najedol, ma do hodiny veľmi bolelo brucho. Mal som syndróm dráždivého čreva. Našťastie, všetko je už v poriadku," upresnil Rybár dôvod svojej absencie na Nemeckom pohári pre šport.sk.

V minulej sezóne pôsobil v zámorí. Mal podpísaný ročný kontrakt s organizáciou Detroit Red Wings. Pôsobil však celú sezónu na farme. V AHL naberal cenné skúsenosti v tíme Grand Rapids Griffins. Návrat do Európy neľutuje.

„Je to zatiaľ fajn. Beriem to normálne. Fínska liga je na vysokej úrovni. V klube sa striedame v bránke s devätnásťročným Justusom Annunenom. Môj konkurent chytá tiež výborne, darí sa mu. Mám viac času na trénovanie a zlepšovanie vecí, na ktorých treba neustále pracovať. Musím sa sústrediť na každý zápas, v ktorom dostanem šancu. Justusa čakajú na prelome rokov majstrovstvá sveta do dvadsať rokov. Vtedy by to malo byť v klube najmä na mne.”

To je práve dôvod, pre ktorý nebude reprezentovať ani na Švajčiarskom pohári. Fínska Liiga totiž v tom období pokračuje bez prestávky a keďže Annunen bude na MSJ, v Oulu chcú mať Rybára k dispozícii.

19-ročný Annunen je považovaný za svetový brankársky supertalent, čo potvrdzuje aj Rybár, ktorý to má takpovediac z prvej ruky, keďže denne vidí mladíka na tréningoch či v zápasoch a vie, čo dokáže.

„Annunena som predtým nepoznal. Iba som si pozrel videá. Je obrovský, má 195 centimetrov. Celé telo má čistú svalovú hmotu. Som presvedčený, že na ďalší rok už pôjde do Ameriky, kde ho na brankára vysoko v treťom kole draftovalo Colorado Avalanche. Teší ma, že máme dobrý vzťah. Porovnávať sa s podobným veľkým talentom je motivácia navyše. Keby bol zlý, nedostane toľko priestoru. Myslím si, že nebude mať problém preraziť v NHL, lebo je vyrovnaný, rozumný chalan. Podobného brankára som v jeho veku nevidel ani počas sezóny na farme.”

Rybár si počas prvej sezóny v "krajine tisícich jazier" všimol to, čím sú Fíni tak výnimoční a čo im prináša v posledných rokoch obrovskú úspechy. Neboja sa dávať príležitosť mladým hráčom.

„Skvelé je, že Fíni dávajú obrovský priestor mladým hráčom. Ani našim trénerom nerobí problém zobrať celú formáciu z juniorky a mladíci to zvládajú výborne. Toto je momentálne najsilnejšie na fínskom hokeji, že aj keď klubom odídu hviezdni lídri za lepšími podmienkami a kvalitnejšou ligou, sú schopné ich nahradiť vlastnými odchovancami. Veľmi dobre sa tu pracuje s mládežou. Je to vidieť aj na výsledkoch fínskych juniorských reprezentácií.”