Réway sa zmeniť nedá, mieni Vůjtek. Akoby stále hľadal niečo, čím by upútal

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Martin Réway pôsobí v Dolnom Kubíne. Čo si o jeho páde myslí bývalý reprezentačný kouč Vladimír Vůjtek?

Kontroverzný koniec v Hradci či Karlssonov príklad

Obrovský hokejový talent. Martin Réway. Na začiatku kariéry ho pre hokejové myslenie a geniálnu prihrávku prirovnávali k Žigovi Pálffymu. Problémom sú však jeho morálno-vôľové vlastnosti.

Réway sám priznal, že počas pôsobenia v pražskej Sparte mal problém so životosprávou a so spoluhráčmi chodili často "von". Nejeden jazyk hovoril o tom, že si rád vypil.

Jeho hokejový životopis zdobia svetlé záblesky, no aj temné momenty. Za zvláštnych okolností sa rozchádzal so Spartou Praha. V uplynulej sezóne šokujúco z vlastného rozhodnutia ukončil nováčikovskú zmluvu s Montrealom Canadiens. Za hlavu hodil šancu, po akej mnohí len márne túžia. Nedarilo sa mu, no nebol schopný sa doslova zaťať a zabojovať. Práve to je vlastnosť, ktorá robí šampióna šampiónom.

V lete sa dohodol na zmluve s Hradcom Králové. Skončil skôr ako vôbec začala sezóna. Dôvod? Mal mať zranenie, klub ho však chcel mať v tréningu a vidieť v prípravných dueloch. No Réway tvrdil, že sa s tým "nedalo" hrať. A mal to aj potvrdené od doktora.

Iks príkladov z najlepšej ligy sveta NHL hovorí o tom, že ak hokejista chce, zatne zuby a ak mu na tom záleží, ide aj cez zranenia, aj cez bolesť. V play off 2017 hral Erik Karlsson za Ottawu s dvoma vlásočnicovými zlomeninami v nohe. Ledva chodil, no napriek tomu bol lídrom tímu na ľade. Okamžite po vypadnutí Ottawy išiel na operáciu.

„Po našom triumfe nad Rangers som išiel do šatne. Videl som, že Karlsson mal problémy s chôdzou. Keď si dal dole korčule, spoluhráči ho takmer niesli do sprchy. Nemám ani poňatia, ako dokáže tú bolesť tlmiť alebo ovládať, keď príde na ľad," hovoril v tom čase Eugene Melnyk, šéf ottawského klubu.

Netreba dodávať, že Erik Karlsson je obranca áčkového formátu.

Svoje si s ním zažil aj tréner Vůjtek

Kontroverziu s Réwayom a jeho "zranením" zažil aj Vladimír Vůjtek počas pôsobenia na lavičke slovenskej reprezentácie. Na kontroverznú skúsenosť s útočníkom si zaspomínal pre šport.sk.

„Prišiel za mnou, že je zranený. Vraj ledva chodí a proti Kanade nemôže hrať. O niekoľko hodín neskôr už zrazu mohol a chcel hrať. Ťažko tomu rozumieť," krútil hlavou český odborník, ktorý priviedol slovenský národný tím k zatiaľ poslednej medaile na MS.

Nie je náhoda, že podobné incidenty mal Réway vo viacerých tímoch, či už na klubovej alebo reprezentačnej úrovni. Svoje skúsenosti s ním by mohli rozprávať mnohí. Mladík by si však mal uvedomiť jednu vec a to, že svoj obrovský talent a potenciál doslova "utopil" týmito výstrelkami.

Padá strmhlav dole, zo sna o NHL tretia slovenská liga

Jeho kariéra ide, žiaľ, strmhlav dole. Po ročnej prestávke spôsobenej zápalom srdcového svalu sa v minulej sezóne pretrápil cez Laval a Slovan. Angažmán v Hradci, kde chcel reštartovať svoju kariéru, sa v podstate ani nezačal. Napokon skončil v treťoligovom Dolnom Kubíne. Dá mu ešte vôbec niektorý tím z poprednej súťaže šancu?

„Sám som sa radil s viacerými ľudmi, ako k nemu pristupovať. Či na neho ‚udrieť silou‘, alebo ho ‚mazať medom‘ – ako mu vyhovieť. Nech bolo hocijak, on vždy dokázal vymyslieť niečo, čo nikto nečakal. Niečo, čo sa vymyká z diania v kolektíve. Iba ťažko sa s ním dalo vyjsť. Jednoducho sa nedokáže zaradiť do partie. Akoby hľadal niečo, čím by upútal. Jediný, kto to s ním vedel, bol Ernest Bokroš," myslí si český tréner.

Vůjtek nad Réwayom už láme palicu. Myslí si, že sa nezmení.

„Martin sa už nedá zmeniť. Viacerí skúšali aj mentálneho kouča. Nadlho to nezabralo. Potom je tu otázka, či jeho budúce výkony budú také vynikajúce, že to zatieni jeho maniere a privilégiá, ktoré chce v rámci kolektívu mať. A či to tréneri budú ochotní tolerovať," trefne uzatvára ex-reprezentačný tréner slovenského tímu.