Réway o náročnosti návratu, zdravotnom trápení i večerných tréningoch s Jágrom

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Martin Réway o ťažkostiach návratu do sveta súťažného hokeja.

Trápi sa. Zdravotne aj herne. Už štvrtý rok to nie je ono. V roku 2016 mal Martin Réway bojovať v kempe Montrealu o miesto v NHL. Namiesto toho putoval na niekoľko týždňov do nemocnice. Dlho sa nevedelo prísť na to, čo mu je. Napokon zistili zápal srdcového svalu. Silné lieky, zákaz pohybu, ročná prestávka, nadbytočné kilá.

Réway padol na dno. Nevzdal sa. Po ročnej odmlke sa pokúšal vrátiť. Stále však nie je tým hráčom, akým bol pred vážnym ochorením. Nemá tú formu, v akej by chcel byť. Je to extrémne náročné na psychiku.

V sezóne 2017-18 to zabalil na farme Montrealu v Lavale po piatich odohratých zápasoch. Veril, že prechod domov mu pomôže aj po psychickej stránke, aj hernej. Nedarilo sa mu však ani v Slovane v KHL. V 18 zápasoch strelil len 1 gól, nazbieral 5 bodov a až 10 mínusiek. Na pohode mu nepridali ani meškajúce peniaze.

Minulú sezónu sa potĺkal po nižších súťažiach. Hrával chvíľu za treťoligový Dolný Kubín, následne v nižšej švédskej Allsvenskan za Tingsryds. Dovedna odohral len 12 zápasov, neskóroval v nich ani raz. Sezónu mu predčasne ukončil otras mozgu.

Od zápalu srdcového svalu v roku 2016 odohral len 40 súťažných zápasov, strelil v nich jediný gól.

Ďalšia sezóna. Ďalší pokus o reštart. Tentoraz voľba padla na Kladno. Nováčik českej extraligy. Majiteľom i hviezdou tímu 47-ročný Jaromír Jágr. Stále aktívne hrajúca legenda svetového hokeja. Element, ktorý môže pomôcť talentovaného slovenského útočníka naštartovať.

No začiatok pôsobenia v drese "rytierov" Réwayovi nevychádza podľa predstáv. Päť odohratých zápasov, bez streleného gólu, jedna asistencia. A až osem mínusiek. Do toho prišla choroba.

„Čo sa dá robiť. Odkedy som mal problémy so srdcom, ťažko znášam prechody počasia z leta do zimy. Vždy počas nich ochoriem. Mám slabšiu imunitu. Pred časom ma bolel zub. Zašiel som k doktorovi, mal som zápal. Neviem, či to spôsobil práve zub, ale zakrátko som mal horúčku, bolesť hrdla. V polovici minulého týždňa som šiel k lekárovi, predpísal mi antibiotiká. Hádam sa z toho rýchlo dostanem, nech môžem tento týždeň už naplno trénovať," hovoril Réway pre šport.sk.

Samotný Jágr nedávno pre lidovky.cz hovoril o tom, že s Réwayom budú mať trpezlivosť a nikam sa neponáhľajú. Dajú mu čas a je len na ňom, ako so svojou príležitosťou naloží. Podľa slov Jágra slovenského útočníka kupovali Réwaya na celú sezónu a nikde nie je napísané, že o dva mesiace nebude najlepším hráčom.

„Je to ťažšie ako som si myslel. Musím sa neustále snažiť, bojovať, veriť, že to bude lepšie," hovorí Réway.

Povestné sú Jágrove nočné tréningy. Nie je tajomstvom, že si aj o desiatej večer ide sám zakorčuľovať. Stále tvrdo drie a ide výborným príkladom pre mladších hráčov vrátane Réwaya.

„Jarda je inšpirácia. Ani neviem, čo k nemu povedať. Mám k nemu veľký rešpekt. Je legenda svetového hokeja. Vie presne, čo má robiť, aby sa udržal na vysokej úrovni. Keď sa dá, idem s ním večer na ľad, rovnako ako ďalší chalani. Môžeme sa od neho neuveriteľne veľa naučiť. Má úžasný prístup."

Réway je zhruba o polovicu mladší ako Jágr (má 24 rokov) a ešte dosť času, aby svoju kariéru nakopol tým správnym smerom. Podarí sa mu?