Prídu Košice o účasť v Lige majstrov? SZĽH vraj úradujúcich majstrov nechce pustiť, Šatan sa bráni

v kategórii: Hokej 0

Žreb základných skupín sa uskutoční v stredu.

26.5.2023 (SITA.sk) -  • aktualizované 24. mája 16:33
Slovenský zväz ľadového hokejka (SZĽH) pre spory s klubmi o budúcom smerovaní hokejovej extraligy údajne bráni úradujúcemu majstrovi HC Košice predstaviť sa v budúcosezónnej edícii hokejovej Ligy majstrov (CHL).

"Oceliari" si ziskom titulu v sezóne 2022/2023 vybojovali právo účasti v medzinárodnej súťaži, do ktorej sa už oficiálne prihlásili. Žreb základných skupín sa uskutoční v stredu.

SZĽH by mal prehodnotiť svoj postoj

Vedenie SZĽH oficiálnym listom informovalo Košičanov, že ak nebudú pôsobiť v lige riadenej národným zväzom, nebudú môcť hrať v Lige majstrov. Slovenské extraligové kluby v otvorenom liste vyzvali vedenie SZĽH, aby svoj postoj prehodnotilo.

"Hokejový klub HC Košice si svoju účasť v CHL športovo vybojoval na ľade v sezóne 2022/2023, keď sa TIPOS Extraliga hrala pod vedením SZĽH. Preto je viac ako prekvapujúci postoj zväzu spochybňovať podporu aktuálneho majstra z dôvodu neukončených rokovaní zmluvných strán, ktoré bude riešiť nastavenie a riadenie extraligy v budúcich sezónach," uvádza sa v liste podľa SPR Media.

Konsenzus doteraz nenašli

Slovenské hokejové kluby doteraz nenašli konsenzus s vedením SZĽH, a preto sa rozhodli fungovať v rámci Profesionálnej hokejovej ligy (PHL). Zatiaľ má deväť potvrdených účastníkov, nepridali sa do nej HC Slovan Bratislava, HK Dukla Ingema Michalovce či víťaz SHL z Humenného.

Marketingové práva a športovo-technická stránka súťaže by mala spadať pod hokejové kluby. V združení je aj prešovský klub, ktorý obsadil poslednú 12. priečku a podľa platných predpisov mal zostúpiť. Doteraz extraligu seniorov viedla Asociácia profesionálnych hokejových klubov (APHK) v spolupráci so SZĽH. APHK zostáva partnerom súťaže.

Košičanom by hrozila pokuta

Predstavitelia HC Košice ešte v minulom týždni absolvovali stretnutie so zástupcami hokejovej Ligy majstrov a potvrdili svoju účasť v súťaži. V žrebovacom koši je slovenský šampión s českými Vítkovicami, írskym Belfastom, francúzskym Rouenom, nórskym Stavangerom a dánskym Aalborgom.

Žreb rozdelí 24 klubov do štyroch skupín. Košičanom by hrozila pokuta 125-tisíc eur, ak by sa snažili oklamať CHL a napriek nevyriešeným sporom so zväzom štartovať v súťaži. Prezident CHL Jörgen Lindgren im dal čas do piatka, aby túto záležitosť uzavreli. Informoval o tom oficiálny web HC Košice.

"Hokejová Liga majstrov CHL je prestížna hokejová súťaž, v ktorej by malo mať Slovensko zastúpenie v podobe aktuálneho majstra extraligy, čo na poslednom rokovaní v Košiciach avizovalo aj vedenie CHL. Veríme, že vedenie SZĽH prehodnotí svoj postoj a umožní zúčastniť sa súčasnému extraligovému majstrovi HC Košice na súťaži CHL. Klub HC Košice je pripravený zodpovedne prevziať plnohodnotné zastúpenie v tejto medzinárodnej súťaži, čo deklaroval aj zaplatením štartovného poplatku vo výške 20 000 eur," píše sa v otvorenom liste klubov adresovanom SZĽH.

Autor výzvy je podľa Šatana amatér

Slovenský zväz ľadového hokeja však tvrdí, že nebráni slovenskému majstrovi HC Košice v tom, aby sa v sezóne 2023/2024 predstavil v Lige majstrov. Podľa prezidenta zväzu Miroslava Šatana autor stredajšej výzvy, ktorú viaceré slovenské kluby zverejnili prostredníctvom SPR Media, je absolútny amatér.

"Slovenský zväz ľadového hokeja má dlhodobo záujem, aby slovenský zástupca participoval v Lige majstrov. V minulosti sme z dôvodu nezáujmu klubov prišli o miestenku pre slovenský tím. Už začiatkom kalendárneho roka sme sa pod hrozbou pokuty zaviazali, že slovenský majster nastúpi v Lige majstrov. Ktokoľvek písal výzvu extraligových klubov ohľadom účasti Košíc v Lige majstrov, je absolútny amatér, ktorý nerozumie kompetenciám SZĽH a ani marketingovému a ekonomickému fungovaniu Ligy majstrov. Záujmom predstaviteľov Ligy majstrov je, aby bol HC Košice v našom zväzovom systéme patriacom pod IIHF, čo im samotný klub, bohužiaľ, doteraz negarantoval," uviedol prezident SZĽH Miroslav Šatan v správe na zväzovom webe.

Podmienka Ligy majstrov, nie SZĽH

"V závere minulého týždňa sme HC Košice adresovali list, v rámci ktorého sme zástupcom slovenského majstra vysvetlili podmienky účasti v Lige majstrov. Zároveň sme dnes absolvovali spoločné rokovanie s výkonným riaditeľom HC Košice Miloslavom Klímom aj prezidentom Ligy majstrov. Preto nerozumieme iniciatíve časti extraligových klubov, ktorá buď svojou nevedomosťou, alebo účelovou snahou, zavádza verejnosť," informoval generálny sekretár SZĽH Miroslav Lažo. Ten v stredu vo fínskom Tampere aj so Šatanom a zástupcom košického klubu absolvoval stretnutie s prezidentom súťaže Jorgenöm Lindgrenom.

Podľa SZĽH aj zástupca HC Košice na osobnom stretnutí potvrdil vedomosť o tom, že klub, ktorý sa prihlási do Ligy majstrov, musí byť súčasťou súťaže, ktorá je riadená členskou federáciou Medzinárodnú hokejovú federáciu (IIHF).

"Zároveň uviedol, že si je vedomý toho, že je to podmienka Ligy majstrov a nie podmienka SZĽH," referuje slovenský zväz. SZĽH zároveň vyzval časť extraligových klubov, aby nerozdúchavali vášne v médiách účelovými vyjadreniami a energiu investovanú do týchto aktivít radšej využili na upokojenie situácie v slovenskom hokeji.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.