Prečo je nemožné presadiť sa ani najlepším z 1. ligy v extralige? Prehovoril dvojnásobný víťaz bodovania 1. ligy

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Vyhral titul s HC Slovan, 2x vyhral bodovanie 1. ligy. Otvorene o tom, prečo je nemožné aj pre najlepších z 1. ligy presadiť sa v extralige

V roku 2012 oslavoval titul slovenského majstra s HC Slovan Bratislava, aj keď za "áčko" odohral len päť stretnutí.

Slovan však odchádzal do KHL a prechod z juniorov medzi mužov v Bratislave nebol možný. Martin Kalináč si uvedomil, že hokejom sa živiť nebude. Dal sa na štúdium FTVŠ, podarilo sa mu získať trénerskú licenciu A+. Najkvalitnejšiu, aká sa na Slovensku dá získať.

V rozhovore pre šport.sk prehovoril o tom, prečo je nemožné ani pre najlepších z 1. ligy dostať sa do extraligy a presadiť sa v nej.

„Extraliga je oproti prvej lige veľký skok. Netreba si klamať. Je to naozaj obrovský rozdiel, netreba si v tom robiť ilúzie. Súťaž je naozaj rýchlejšia a chalani sú silnejší. Keď tam prídu produktívni hráči z prvej ligy, tak hrajú tretiu či štvrtú päťku, kde je veľmi náročné presadiť sa. Síce sú šikovní, ale ako technicky zdatní nemajú veľkú šancu ukázať sa v nižších formáciách. Majú tam totiž úplne iné úlohy ako chalani v prvých dvoch päťkách. Sám ani nepoznám hráčov, ktorí žiaria v prvej lige a dostali by šancu v extraligových tímoch v prvých dvoch päťkách."

Kalináč veľmi dobre vie o čom hovorí. Veď bodovanie 1. ligy vyhral dvakrát - v sezóne 2014-15 v drese Senice (29 gólov a 76 bodov v 43 zápasoch) a v sezóne 2018-19 nazbieral 63 bodov v 39 zápasoch za HC Bratislava a Topoľčany.

Podľa jeho názoru dostávajú hráči z 1. ligy v extralige malý priestor na to, aby ukázali čo sa v nich skutočne ukrýva. Za pár minút v tretej či štvrtej formácii s defenzívnymi úlohami je to veľmi náročné.

„Pokiaľ ich zavolajú, mali by im dať šancu hrať. Aspoň na päť-desať zápasov. Zvyšné päťky totiž majú úplne iné úlohy, ktoré nemajú nič spoločné s tvorením. Dnes sa to tak hrá všade. Dve päťky sú technickí hráči na góly, ktorí majú skórovať a rozhodovať zápasy. Tie ďalšie dve sú ‚lietači‘, ‚zrážači‘ a v podstate ‚kaziči‘ hokeja a ich úlohou je dostať sa súperovi pod kožu. Technickí hráči z prvej ligy sa tam potom ťažko presadzujú, keď musia nastupovať do takýchto situácií a majú za úlohu len kaziť hru. Tam sú potom neviditeľní."