Politológ: Slováci v KHL? Môžu sa stať užitočnými idiotmi

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Slováci v KHL? Podľa českého politológa sa môžu stať užitočnými idiotmi.

Väčšina zahraničných hráčov z KHL uteká kade-ľahšie. Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa niet čomu diviť. Hromadný exodus legionárov je preto celkom prirodzený.

Situácia vo svete ako keby netrápila zámorských hokejistov. Tí bez váhania podpisujú zmluvy s tímami KHL. Agent Aljoša Pilko pre ruské médiá hovoril o tom, že hráči z Kanady či Ameriky sú v tomto smere najodvážnejší.

Portál championat.ru zas označil Slovákov za "najvernejších". Obranca Michal Čajkovský predĺžil zmluvu so Sibirom Novosibirsk. Obranca Christián Jaroš vymenil zámorie za Avangard Omsk. Podľa rebríčka, ktorý zverejnil Sport-Express bude patriť do tridsiatky najlepšie platených hráčov v KHL. Útočník Michal Krištof zamával na rozlúčku Komete Brno a ide hrať do Admiralu Vladivostok.

Vzhľadom k situácii, aká vládne vo svete, sa tieto rozhodnutia slovenských hokejistov stretli s veľkou vlnou kritiky. Český politológ Pavel Havlíček vyhlásil, že týmto spôsobom vlastne podporili ruskú propagandu.

„Neprispeje to k ničomu dobrému. Hokej je vo východnej Európe veľmi exponovaný. Vieme, akú záľubu v ňom majú Vladimir Putin a Alexander Lukašenko a je to pre nich vecou určitej prestíže. Hokej je v tomto citlivejšou oblasťou. Nemusia sa stať propagátormi ruského režimu priamo, ale v tomto smere sa môžu stať užitočnými idiotmi," reagoval Havlíček pre šport.sk.

„Tým, že tam budú fungovať a hrať, budú nepriamo legitimizovať a vydávať za normálne miestne prostredie a fungovanie Ruska v situácii, kedy sa väčšina sveta odvracia od ruského hokeja,” dodal skúsený odborník.

KHL sa vo všeobecnosti považuje za akési dieťa či zábavku ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten hokej do značnej miery zneužíva na propagandu. Určite si spomínate, ako sa preháňal v exhibičných zápasoch aj s bieloruským prezidentom Alexanderom Lukašenkom po ľade.