Pálffy varuje pred veľkým problémom, ktorý môže nastať v slovenskom hokeji

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Žigmund Pálffy dvíha varovný prst. Toto podľa neho hrozí slovenskému hokeju.

Opäť unikol postup do štvrťfinále, no Slovensko zažilo bodovo a herne najvydarenejší šampionát za posledných päť rokov. Pozitívny signál smerom k budúcoročným MS, ktoré sa uskutočnia v Košiciach a Bratislave.

Žigmund Pálffy, legenda slovenského hokeja, majster sveta z Goteborgu, v rozhovore pre šport.sk prehovoril  o slovenskom hokeji a v krátkosti zhodnotil naše účinkovanie na MS v Dánsku.

„Deviate miesto odráža realitu, v akej sa vo svetovej hierarchii nachádzame. Nehrali sme zle, tím bojoval, koľko vládal, snahu mu nemožno uprieť. Ale mohlo to byť aj lepšie. Na to nám však chýbali skúsenosti z náročnejších zápasov a pohoda na hokejkách. Inak by sme nemohli dovoliť súperovi, aby nám strelil gól pár sekúnd pred koncom ako Čech Nečas. Na druhej strane si viem tiež predstaviť, že pri našej nevyrovnanosti výkonov sa podobne ako na štvrťfinálovej méte, môžeme raz ocitnúť v blízkosti pásma, kde sa bojuje o záchranu. Ale skôr verím, že na budúcom šampionáte na Slovensku si náš tím vybojuje postup do štvrťfinále."

Pálffy sa venuje výchove mládeže v Skalici a pozorne sleduje aj dianie v slovenskom hokeji. V minulosti bol ostrým kritikom prezidenta zväzu Martina Kohúta a nepáčili sa mu ani postupy šéfa Pro-hokeja, riadiaceho orgánu Tipsport ligy, Richarda Lintnera. Tomu mnohí vyčítajú, že nezaviedol limity na počet legionárov v kluboch, ktorí tak zaberajú miesta mladým Slovákom a bránia tak ich rozvoju.

„Keď je v pravidlách zakotvené, že klub môže mať aj dvadsať cudzincov, nech ich má. Odhlasovali si to.Možno legionári zaberajú miesta juniorom, ale ak chce klub vyhrať titul a má na to peniaze, vydá sa cestou Banskej Bystrice a kúpi si hráčov, akých potrebuje. Je to logické, kluby sú súkromné spoločnosti. Napokon cudzinci sú pre ligu prínosom, ostatní sa pri nich učia a výkonnostne rastú," uviedol Pálffy na margo legionárov v našej lige.

Naznačil však, že neobmedzený príliv cudzincov na slovenské klziská môže odštartovať veľký problém, s ktorým sa pasovali Nemci.

„Ale zase pozor, aby u nás nenastal problém, aký mali Nemci po otvorení dverí pre zahraničie. Dodnes sa spamätávajú z toho, že im vznikla medzera z vlastných zdrojov. Aj ich strieborný výsledok na olympiáde bol do značnej miery náhodný," myslí si legendárny Žigo.