Padlo rozhodnutie! V Minsku šampionát nebude. Kde sa bude hrať?

v kategórii: Hokej autor: Marcel Vargončík 0

Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) na svojom kongrese rozhodla, že tohtoročné majstrovstvá sveta sa nebudú konať v Bielorusku.

Pôvodne sa mal šampionát uskutočniť v Minsku a v Rige.

Bielorusko bojkotovalo viacero strán

Po politických protestoch v Bielorusku odmietla lotyšská strana spoluorganizovať turnaj. Podľa slov premiéra pobaltskej krajiny sa v Bielorusku upierajú základné ľudské práva a z organizácie upustili.

Kriticky sa vyjadrili aj zväzy Fínska a Švédska. Ak by turnaj organizovalo Bielorusko, obe krajiny sa v takomto prípade chystali spoločne postupovať. Turnaj bojkotovať.

Zasiahlo to aj odvetvie biznisu. Na stranu odporu sa postavil hlavný sponzor Škoda Auto. Hlavní predstavitelia automobilky odmietali sponzorovať šampionát v Bielorusku.

„Je poľutovaniahodné, že je potrebné zrušiť Minsk ako spoluorganizátora turnaja. Snažili sme sa presadiť, aby majstrovstvá sveta poslúžili ako nástroj zmierenia, ktorý by mohol pomôcť upokojiť spoločensko-politické problémy v Bielorusku a nájsť pozitívnu cestu vpred," povedal pre iihf.com René Fasel.

„Rada sa domnieva, že svetový šampionát by nemal byť využívaný na politickú propagáciu. Zároveň uznala, že organizovanie akcie v Minsku by nebolo vhodné v situácii, kedy by bolo potrebné riešiť väčšie problémy ohľadom bezpečnosti tímov, divákov či funkcionárov," dodáva Fasel.

Kde sa bude hrať? Riga, Dánsko alebo Slovensko ?

V Minsku tohtoročné majstrovstvá sveta nebudú. Riga ako spoluorganizátor v hre zostáva. Napriek tomu naďalej nevieme, kto po Bielorusku prevezme organizovanie turnaja.

Vo svete zúri pandémia koronavírus a z hľadiska logistiky a organizácie bude náročnosť usporiadať toto podujatie ťažšia.

Záujem organizovať MS v roku 2021 prejavilo Dánsko. Okrem toho sa nahlas uvažuje, že šampionát by mohol byť aj na Slovensku.