Olympionikovi z Pjongčangu už išli naťahovačky o peniaze v Česku krkom. Užíva si rakúsky luxus

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Pri pôrode mu skonala manželka. Chystá sa vydať knihu v ktorej prehovorí o špinavostiach v hokeji. Reprezentačný obranca, ktorý hral za Slovensko na olympiáde v Pjongčangu si aktuálne užíva rakúsky luxus

Juraj Valach opustil Chomutov aj českú extraligu. "Piráti" zostúpili z extraligy, tím mal obrovské finančné problémy a ešte doteraz hráčom dlhujú nemalé peniaze. Robustný slovenský obranca ich pritom nevyhnutne potrebuje. Pred troma rokmi v lete mu tragicky zomrela manželka pri pôrode. Narodili sa dvojičky, z ktorých jedno dieťa potrebuje nákladnú liečbu a terapie.

„Všetci vedia, ako to bolo v Chomutove s financiami. Stále mi tam dĺžia nemalé peniaze," priznáva Valach pre hokej.sk. „V Čechách som odohral vyše sedem sezón a trochu mi to už išlo von krkom. Po každej sezóne som sa s niekým doťahoval o peniaze a čakal, či mi to pošlú. Odohral som tam vyše 400 zápasov a už som chcel nejakú zmenu."

Valach mal ponuku zo Zvolena, no usúdil, že na návrat na Slovensko má ešte čas. Chcel pokračovať v zahraničí a prikývol na ponuku rakúskeho Linzu. Vyskúša si nadnárodnú EBEL ligu známu severoamerickým štýlom hokeja.

„Vždy som mal sen zahrať si v KHL. To sa mi nepodarilo, ale na návrat na Slovensko sa mi ešte zdalo byť skoro. Prijal som teda výzvu z EBEL Ligy. Viem, že sa v nej hrá trochu iný hokej a je to skôr taký kanadský štýl. Povedal som si, že to vyskúšam."

Reprezentant Slovenska, ktorý sa predstavil na vlaňajšej olympiáde v Pjongčangu, vymenil naťahovačky o peniaze v Česku za rakúsky luxus. Nevie si vynachváliť podmienky, aké ho u našich západných susedov privítali.

„Na prvom tréningu sme mali dvetisíc ľudí a niečo také som ešte nezažil. Materiálne i finančné zázemie klubu je výborné, momentálne nám prerábajú štadión a pripravujú nový wellness a šatne. Vidíte, na prípravný zápas sme leteli lietadlom a komfort pre hráčov je teda vysoký," hovoril statný bek po prípravnom súboji Linzu v Michalovciach, ktorý jeho tím prehral 3:4 po nájazdoch napriek trojgólovému vedeniu.

Na legionárov sú v zahraničí vždy kladené veľké očakávania a Valach si jasne uvedomuje, aká je jeho úloha v tíme. Žiadne vymýšľanie, jednoduchá hra a tvrdá práca v defenzíve. Na to ho Linz angažoval.

„Je to taká lietavá liga, ale ja mám svoje úlohy zadefinované jasne. Tréneri chcú, aby som hrával aj oslabenia a mám svoju rolu. Vždy som bol skôr obranca, ktorý sa hádže do striel a hrá to jednoducho. Ja nie som na nejaké kľučky a krkolomné obchádzania protihráčov. V tíme máme aj ofenzívnych, šikovných a rýchlych zadákov. My ostatní sme tu skôr na špinavú robotu."

Snáď si popri hraní v EBEL nájde čas aj na spracovanie knihy, ktorú plánuje podľa vlastných slov vydať. Venovať sa v nej chce aj špinavým praktikám, s ktorými sa stretol počas svojho pôsobenia v Česku. Určite to bude zaujímavé čítanie.