Nečudujme sa, že hokejisti na ľade odpadávajú! Komisár SADA opísal šialené praktiky hráčov

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Komisár Slovenskej antidopingovej agentúry odhalil niektoré praktiky hokejistov. Hazard so zdravím a životom!

Komisár Slovenskej antidopingovej agentúry (SADA) Tomáš Pagáč prezradil, že hokejisti sa pred zápasmi snažia nabudiť šialenými kombináciami prípravkov, ktoré môžu mať vážny dopad na ich zdravie.

„Veľa hráčov užíva veľa povolených látok hlavne stimulačnej povahy, čo do budúcna predstavuje veľké zdravotné riziko. Stimulanty vám vo svojej podstate nedodajú energiu, ale ako keby zmobilizujú všetko, čo je v tele a dajú to všetko do pohybu. To sa deje s našim organizmom pri ohrození života. Presne takto fungujú stimulanciá. Keď niekto takto funguje celý rok a núti ísť telo na hranu, tak si môže vytvoriť vážne ochorenia obličiek, pečene či srdca. Športovcom niekedy chýba osveta v rámci výživových doplnkov, ktorá by mala byť hlavne o strave a nie o doplnkoch," hovoril odborník pre šport.sk.

Nedávno hokejovým svetom hýbala správa o kolapse skúseného obrancu Jaya Bouwmeestera na striedačke po odohratom striedaní. Podrobil sa operácii srdca, na ktoré mu pripojili prístroj, ktorý by mal zabezpečovať pravidelný srdcový rytmus.

Prípadov kolapsov hokejistov bolo v minulosti už niekoľko. Po tom, čo prezrádza šialené praktiky hráčov odborník, ani sa tomu nemožno diviť.

„Športovci častokrát využívajú tzv. predtréningové pumpy, ktoré ich majú nabudiť. V tých menej nebezpečných je v jednej tabletke naraz kofeín, taurín niekedy je tam synefrín. Potom po mesiaci zistia, že tá predtréningová pumpa nefunguje, pretože si na to telo zvykne. K tomu sa pridávajú aj rôzne kofeínové tablety, pričom jedna môže obsahovať toľko kofeínu, ako keby ste vypili desať káv."

Tomáš Pagáč nedávno absolvoval antidopingové prednášky po hokejových kluboch Tipsport ligy. Šokovala ho jedna konkrétna praktika, ktorá sa často využíva v kabínach pred zápasmi.

„Používanie liekov na prechladnutie, ktoré si hráči dávajú pred zápasom a niekedy ich dokonca zapíjajú energetickými nápojmi. Potom to môže mať tak závažné dôsledky na zdravie srdca, že chalani nám na ľade odpadávajú a nemôžeme sa čudovať aj úmrtiam počas zápasov."

„Dôsledky užívania stimulácií sa nedostavia za mesiac či rok. Niekedy sa to prejaví po piatich či desiatich rokoch, ale sú to už trvalé následky, s ktorými sa už veľa robiť nedá."

Pagáč stimulanty na "nakopnutie" neodporúča. Z dlhodobého hľadiska si športovec môže výrazne poškodiť svoje zdravie. Odporúča skôr sústrediť sa na dopĺňanie potrebných látok formou prirodzenej stravy.

„Výživu je nutné riešiť od základov. Pre mňa je to predovšetkým o strave. Treba vhodne nastaviť jedlo v správny čas, aby dodalo športovcovi to, čo má. Nech to nezaťaží trávenie. V týchto prípadoch sú proteínové prášky dobrá náhrada. Nie je však vhodné na tom vyslovene fungovať. Ak si chce niekto pred zápasom rýchlo dobiť energiu, existujú rôzne energetické gély, ktoré majú vyšší obsah sacharidov. Čiže nie ísť na dlh cez stimulanty."

Hokejisti sú schopní v túžbe dosahovať vysnívané méty a čo najvyššie výkony ísť na hranicu rizika a častokrát až za ňu. Napríklad česká hviezda NHL David Pastrňák sa pred zápasmi nakopáva veľkou ľadovou kávou, polovicou plechovky energetického nápoja, vypije pol litra coly a dáva si aj dva hlty Powder Burnu, nápoja nabitého taurínom či kofeínom.

„Strácam tak 5 rokov života, ale sezóna je dlhá a ja sa potrebujem nabudiť," priznáva Pastrňák.