Michal, ďakujeme! Päť najpamätnejších momentov Handzušovej kariéry

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Michal Handzuš definitívne ukončil svoju úspešnú kariéru. Pripomeňme si jeho najúžasnejšie momenty.

Michal Handzuš definitívne ukončil aktívnu hráčsku kariéru. Pred piatkovým prípravným súbojom Banskej Bystrice so Slovanom Bratislava sa rozlúči. Nie však na ľade, ale slovne. Podľa vlastných slov je stav jeho zápästia tak zlý, že nemôže hrať hokej ani so starými pánmi a dokonca má aj ťažkosti s písaním. Končí jeden z najvýznamnejších hráčov slovenskej hokejovej histórie a preto stojí za to pripomenúť si päť jeho najpamätnejších momentov, na ktoré sa nikdy nezabudne.

1. Striebro z Petrohradu (2000) - Michal Handzuš bol členom kádra reprezentácie, ktorý na MS získal historický prvý slovenský cenný kov. Nielenže bol členom kádra, ale bol aj jedným z najvýraznejších ťahúňov Slovákov. V šiestich zápasoch na turnaji nazbieral päť bodov za jeden gól a štyri asistencie.2. Zlato z Göteborgu (2002) - Bol aj pri zisku historicky prvého zlata Slovenska na MS, zároveň (zatiaľ) jediného v našej hokejovej histórii. Mal identickú bilanciu ako na šampionáte pred dvoma rokmi v Petrohrade. V šiestich stretnutiach raz skóroval a pridal štyri asistencie. Pamätný bol moment zo zlatého finále, keď v 27. minúte sa Handzuš uvoľnil na ľavom krídle, spoza bránky naservíroval Šatanovi ako na zlatom podnose na gól na 3:1, ktorý mal v konečnom zúčtovaní obrovskú hodnotu.3. Striebro z Helsínk (2012) - A do tretice, Michal Handzuš bol aj pri zisku zatiaľ poslednej slovenskej medaily na svetových šampionátoch. Skrátka bol to hráč priťahujúci úspech. Vo ôsmich dueloch nazbieral sedem bodov (dva góly, päť asistencií). Ako tradične bol lídrom nielen na ľade, ale aj v kabíne.4. Zisk Stanley Cupu v NHL (2013) - Handzuš dosiahol na vrchol aj v zámorskej profilige. V lockoutovej sezóne začal v Banskej Bystrici (15 zápasov, 19 bodov). Výborne sa rozohral, v domácich podmienkach získal potrebnú pohodu a herné sebavedomie. V San Jose sa však trápil, v 28 zápasoch zaknihoval len dva body a tak prišla výmena do Chicaga. V 11 dueloch základnej časti zaknihoval 6 bodov (1+5), naplno to rozbalil v play off. Patril medzi najlepších hráčov "jastrabov", v 23 zápasoch strelil tri góly, nazbieral jedenásť bodov. Odviedol množstvo čiernej roboty, bojoval, vyhrával buly, skvele bránil. Skvelé chvíle v NHL zažil aj počas pôsobenia v St.Louis Blues, kde s krajanmi Demitrom a Bartečkom vytvoril "Slovak Pack" a krásnou kombinačnou hrou ničili súperov.
5. Majstrovský titul s Banskou Bystricou (2017) - Do svojho rodiska priniesol titul. V základnej časti Handzuš odohral len 10 duelov (bilancia 1+5), šetril sa na najdôležitejšiu fázu sezóny. V play off bol správnym lídrom tímu, v 15 dueloch zaknihoval 10 bodov (4+6). Svoje trojročné úsilie pod Urpínom po návrate zo zámoria korunoval titulom.

Michala Handzuša si budeme pamätať navždy nielen pre tieto jeho skvelé hokejové úspechy, ale aj pre jeho charakter. Vždy bojoval pre tím, dával tomu maximum, nevypustil žiadny súboj, navyše radšej vždy góly pripravoval ako ich sám strieľal. Bol to nielen hráč s veľkým H, ale je to i človek s veľkým Č. Ďakujeme!