Ľupták bol dlho za prísnejšie limity na legionárov. Teraz je ich zástancom a toto je dôvod!

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Šéf klubu HC 07 Detva dlho bol za prísne obmedzenia počtu legionárov v našej lige. Teraz to vidí inak a toto je dôvod!

Tím HC 07 Detva angažoval zatiaľ kvarteto zahraničných hráčov - amerického obrancu Rivera Rymshu, kanadských útočníkov Trevora Coxa, Jonathana Charbonneaua a ruského útočníka Maxima Askarova.

„Uvedomujeme si, že ideme s nimi trochu do rizika, ale moje skúsenosti so severoamerickými hráčmi sú len pozitívne. Bohužiaľ, nemám k dispozícii toľko peňazí, aby som si mohol dovoliť zaplatiť kvalitných, ale drahých slovenských hráčov. Preto sme sa obzerali po lacnejších, ale porovnateľných cudzincoch. Angažovali sme takých, ktorí v Európe ešte neboli a chcú sa ukázať,” vysvetľoval príchod nových legionárov šéf klubu Róbert Ľupták pre šport.sk.

Skutočne zaujímavé sledovať, ako sa na súpiske klubu spod Poľany objavujú mená zahraničných hokejistov. Ľupták bol totiž dlho zástancom prísneho limitovania legionárov na súpiskách tímov v Tipsport lige. Teraz zmenil názor a celkový pohľad na vec.

„Bol som dlho zástancom prísnejších limitov pre počet legionárov v našich kluboch. Chcel som, aby sme hrali v lige prevažne so slovenskými hokejistami. Veľmi som sa však mýlil. Bez hráčov z cudziny sa najvyššia súťaž hrať nedá. Nemáme toľko kvalitných Slovákov a niektorí z nich často ani nedajú do hry všetko, čo by mali. Pre mňa sú zahraniční hráči oživením súťaže, stoja menej peňazí a majú v sebe viac ctižiadostivosti," dodal.

A kto sú legionári, ktorí prichádzajú do Detvy?

River Rymsha má 23 rokov. Po piatich sezónach v zámorskej univerzitnej NCAA odohral posledný ročník v ECHL za Norfolk Admirals. V 52 dueloch nazbieral 18 bodov.

Trevor Cox má 24 rokov. Pôsobil päť rokov v zámorskej juniorskej WHL, posledné štyri sezóny odohral za University of Alberta v USports. Počas tohto obdobia nazbieral v 99 zápasoch dovedna rovných 100 bodov.

Jonathan Charbonneau je spomedzi zámorských posíl Detvy najskúsenejší - má 26 rokov. Po odchode z univerzitnej NCAA odohral posledné dva roky v ECHL. Dovedna v tejto súťaži odohral 118 zápasov a nazbieral v nich 85 bodov.

Maxim Askarov má 23 rokov. Posledné dve sezóny odohral v ruskej VHL - pôsobil v Jugre Chanty-Mansijsk a Novokuznecku, teda dvoch tímoch, ktoré svojho času pôsobili aj v KHL.