Konečne nový smer v slovenskom hokeji alebo ďakovať obetavým rodičom? Jeden z nich prehovoril o ceste úspešnej osemnástky

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Striebro na Hlinka Gretzky Cupe. Náhoda? Vydarený ročník? Nový smer slovenského hokeja? Alebo obetavosť rodičov? Jeden z nich prehovoril: Toto je doteraz nepozananý príbeh úspechu tejto generácie

Ročníky 2004 a 2005 môžu byť najsilnejšie, aké doteraz slovenský hokej malo. Slovenská reprezentácia do 18 rokov na prestížnom turnaji Hlinka Gretzky Cup dosiahla historický úspech. Zdolala Američanov, Nemcov, Švédov a Fínov, aby vo finále stroskotala na silnom Rusku. Získala cenné striebro a slovenskému hokejovému fanúšikovi vliala novú nádej do žíl.

Výkony a výsledky slovenských hokejistov išli do sveta. Turnaj každoročne sledujú stovky skautov. Zámorské prognózy velebia nádejné slovenské prospekty. Niekoľkých hráčov favorizujú do prvého či druhého kola najbližších dvoch draftov NHL. Istý český skaut vyhlásil, že toto v slovenskom hokeji nevidel už 20 rokov. Je to odraz zmeny v slovenskom hokeji? Náhoda? Vydarený ročník? Alebo obetavosť rodičov?

Jeden z nich - Peter Mišiak - prostredníctvom oficiálneho facebooku HMS Select Slovakia - vyrozprával príbeh cesty úspechu tejto generácie, ktorý málokto doteraz poznal.

„Pred pár dňami sa skončil turnaj Hlinka Gretzky Cup 2021, kde naši mladí Slováci skončili strieborní a dosiahli tak historicky najlepší výsledok. Je to len náhoda? Alebo je to len jeden silný ročník? Je slovenský hokej naozaj na vzostupe?

Z každej strany sa na nás valí množstvo vyjadrení a článkov od odbornej verejnosti, od bývalých hokejistov a v neposlednom rade od fanúšikov hokeja. Veľa sa za ostatné dni povedalo a veľa sa o tom popísalo.Keďže o ročníkoch 04/05 niečo viem, tak skúsim napísať svoj neodborný pohľad. Neodborný preto, pretože nie som ani bývalý hokejista ani odborník a dokonca ani športový novinár. Ako vlastne nikto z nás troch, ale o tom nižšie. Každý nech si po prečítaní urobí záver sám. Vopred upozorňujem, že to bude dlhé.

Začnem tým, že väčšina hráčov, ktorí sa podieľali na tomto historickom úspechu, spolu hrávala už od svojich desiatich rokov v tíme HMS Select Slovakia 04 a HMS Select Slovakia 05. HMS o.z. je občianske združenie a celý názov znie ‚Hokejová Mládež Slovenska’, vymyslel ho Roderik Plevka. Takže zakladajúci členovia sme boli my traja, rodičia malých hokejistov a nehokejisti - Roderik Plevka, Peter Mišiak a Juraj Slafkovský.

HMS sme založili úplne spontánne niekedy v roku 2013 na jednom zimnom štadióne v Petržalke, kde mi raz ráno o šiestej Roderik Plevka rozprával o nejakých svišťoch. Ako istá pani Adriana Hosťovecká s jedným ročníkom odídencov z nemenovaného bratislavského klubu dokázala vychovať hráčov, no dajme tomu, že minimálne pre európsky hokej.

V tom čase sme my traja rodičia malých deväť a desaťročných hokejistov cítili potrebu to niekam posunúť. A tak sme projekt svišťov trošku vylepšili. Plán bol jednoduchý, nájsť najšikovnejších a najusilovnejších, vtedy len desaťročných chlapcov na Slovensku, a pracovať s nimi aj po skončení klubovej sezóny. Poskytnúť im kvalitný tréningový proces a kvalitné zápasy.

Obrovská vďaka dnes patrí najmä rodičom, ktorí nám uverili a doslova obetovali svoj čas a, samozrejme, aj nemalé finančne prostriedky. S odstupom času viem, že práve dôvera rodičov, súdržnosť a obeta pre deti bola nesmierne dôležitá. Pre nás rodičov sa stalo životným štýlom tráviť celé leto spoločne po turnajoch a kempoch. Bez veľkej obety svojich rodičov by dnes chlapci neboli tam, kde sú. Ich rodičom patrí najväčšia vďaka.

Samozrejme, faktorov bolo viac. Základom výchovy sú materské kluby, ktoré pracujú s hráčmi na dennodennej báze. Tréneri v týchto kluboch, ktorí v sezóne uvoľnili hráča na niekoľko týždňov, a to v dobe, keď sa hráčom zamykali výstroje, si zaslúžia uznanie.

V jednom tíme sa stretlo toľko hokejových individualít, že ich to akosi automaticky posúvalo vpred a nútilo ich k ešte tvrdšej práci najmä počas celého roka tak, aby sa po sezóne zmestili do nominácie na turnaje s HMS. Konkurencia bola obrovská, ale zdravá.

Tak sme v istom čase objavili aj Šimona Nemca. Takisto k nám prišiel šikovný prvý center z moravského Hodonína. Do útoku sa nezmestil, chcel hrať, a tak prijal miesto obrancu. Teraz bol Matej Prčík na HGC najproduktívnejší obranca v českom výbere a tretí najproduktívnejší hráč tímu.

Podobný príbeh je aj Marián Moško, ktorý takisto v tej dobe hral prvého centra v Trenčíne, ale v HMS ‚musel’ hrať beka. Na HGC hral na parádu v prvej obrane. Takú rotáciu si už dnes v HMS neviem predstaviť, ale o tom neskôr.


No a potom tréner, hlavný Otakar Čajka s asistentami Milanom Mazancom a Romanom Lexom mali svojimi skúsenosťami a prirodzenou autoritou veľký vplyv na vývoj hráčov.


Fungovali sme najmä po sezóne, keď ostatné deti v tej dobe už na konci marca vyzúvali korčule a kluby topili ľady. Vtedy sme my len začínali.”


Tieto turnaje sme vyhrávali rozdielom triedy a väčšinou v staršej kategórii. Keď už sme nemali adekvátneho súpera na turnajoch v Česku a na Slovensku, prišlo automaticky rozhodnutie prihlásiť sa na turnaj európskeho významu.


Nasledujúci rok v máji 2016 sme už Rigu vyhrali, síce ‚len’ svoju vekovú kategóriu, ale zato veľmi presvedčivo. Američania hovoria ‚Local Hero, Global Zero’. Logicky prišlo rozhodnutie skúsiť si zmerať sily s najlepšími na svete."


Nasledovala účasť na najväčšom svetovom turnaji v Chicagu s názvom Bauer World Invitation AAA.

Pamätám si, ako nás usporiadatelia nechali vykúpať sa a otvárací zápas turnaja sme hrali pred plnými tribúnami s tímom Chicago Mission, ktorý bol vtedy v americkom rankingu na prvom mieste. Zápas sme prehrali 1:5. Nakoniec sme skončili medzi top tímami USA a Kanady na krásnom treťom mieste, keď nám finále ušlo naozaj iba o chlp.

Už o pár mesiacov, vo februári 2017, sme leteli opäť, tentokrát do Kanady na turnaj Pee Wee AAA v Québecu. Asi najkvalitnejšie zápasy odohrali 2004-ky, ale aj 2005-ky na turnajoch WSI v roku 2016 v talianskom Bolzane a v roku 2017 vo francúzskom Chamonix.

Tieto turnaje sú mnohými považované za neoficiálne majstrovstvá pre násťročných. Neboli to však len turnaje, raz do mesiaca sme sa pravidelne, aj počas sezóny, stretli v Trenčíne, kde sme odohrali priateľský zápas proti domácej Dukle.

O tom, že tí chlapci mali naozaj kvalitu, svedčí jedna príhoda. Keď neskôr na spoločnej večeri v reprezentačnom výbere Slovenska U16 ktosi z hráčov pri dlhom stole poznamenal: ‚keď sa tak pozerám okolo seba, sme tu všetci z HMS, len sme zmenili názov.’

Zhruba za tri až štyri roky, ktoré sme sa venovali tomuto ročníku, odohrali chlapci spolu 100 až 150 zápasov, často proti najlepším hráčom na svete. K tomu treba pripočítať množstvo spoločných tréningov a kempov.


Dovolím si povedať, že veľmi dôležitým faktorom ich výkonnostného rastu neboli len zápasy samotné, bola to motivácia a zdravá konkurencia. Každý z chlapcov už vo svojich jedenástich rokoch zistil, že byť prvý v okrese neznamená byť prvý aj v kraji a už vôbec nie na svete.

Všetci chlapci počas sezóny navzájom komunikovali, sledovali sa a porovnávali, ale najmä celý rok vo svojich materských kluboch tvrdo dreli, aby sa po sezóne stretli zas o niečo lepší a mohli sa ísť merať s najlepšími na svete.

HMS vychováva hráčov od 10 do 15 rokov. Funguje ako akási potrebná nadstavba k tomu, čo poskytujú hráčom kluby. Od 15 rokov rastú nádejní hokejisti pod zväzovými krídlami. Pozitívny vplyv na ich ďalšom raste mal projekt do 18 rokov.

Povedzme si na rovinu, aj vplyvom pandemickej situácie vo svete prišli do projektu tento rok hrať hráči, ktorí by za normálnych okolností hrali v zahraničných alebo domácich juniorkách.

Na druhej strane treba povedať, že najmä veľmi kvalitný tréningový proces v projekte, ale aj materiálne zabezpečenie, regenerácia a najmä zápasy medzi mužmi v 1. SHL ich posunuli zas o niečo vyššie. Samozrejme, nie všetci hráči prešli tento rok projektom, ale posledné týždne tam strávili už v kompletnom zložení.


Hlinka Gretzky Cup sa skončil. Pre niektorých skončil prekvapením, pre niektorých nie. Pred siedmimi rokmi sme si dali v HMS taký vesmírny cieľ - keď si zahrá aspoň jeden NHL, tak to malo význam. Vtedy sme sa tomu sami smiali...” uzatvára Peter Mišiak.